Most akkor melyik kié?

2024.11.10. 06:49

„Elhelyrajzolt” garázsok Tatabányán: miért nem tesz senki semmit?

Elsőre bonyolultnak tűnhet az ügy, de másodikra is az. A lényege, hogy „elhelyrajzolt” számok alatt futnak tatabányai garázsok a Gálon. Három éve bukott ki az évtizedes megoldatlan probléma, és most a közmeghallgatáson újra szóba került.

Kemma.hu

Jogosan sem használni, sem bérbeadni, sem eladni nem lehet. Röviden, tömören ez most a tatabányai garázsok kálváriája a Gál István lakótelepen.

Tatabányai garázsok kérdése is szóba került a közmeghallgatáson
Tatabányai garázsok kérdése is szóba került: hibás helyrajzi számok alatt fut több „parcella” a Gálon
Fotó: Zetovics Márió / Forrás: 24 Óra

Volt, aki a közmeghallgatáson hallott először a problémáról, de akadt olyan is, aki három évvel ezelőtt értesült a helyzetről. Ők elsősorban az érintettek, akik nem értik, miért nem történt semmi sem azóta. Azt állítják, bejelentették a rossz helyrajzi számok miatti problémát az ügyben illetékes földhivatalnál, de megoldás azóta sem született.

Portálunk is beszámolt már erről a nem mindennapi helyzetről, amiről az érintettek egy véletlen folytán szereztek tudomást, ugyanis volt köztük, aki el szerette volna adni a fent említett soron lévő garázsok egyikét.

A probléma az, hogy jogilag nem lehet használni, sem eladni vagy bérbeadni

– vetette fel az egyik érintett, aki a közmeghallgatáson szót kért. Persze, megoldást is...

De Szücsné Posztovics Ilona polgármester szerint ez nem tartozik önkormányzati hatáskörbe, és nincs felhatalmazásuk arra vonatkozóan, hogy a kormányhivatal ügyben illetékes szervét intézkedésre szólítsák. Megoldás tehát most is úgy született, ahogy az eltelt 3 évben. Sehogy.

Tatabányai garázsok is szóba kerültek a közmeghallgatáson
Szücsné Posztovics Ilona polgármester szerint nem önkormányzati hatáskörbe tartozik az ügy
Fotó: Zetovics Márió / Forrás: 24  Óra

A tatabányai garázsok ügye röviden

A Gál István lakótelep házai és a vasúti sínek közötti garázssorról a legtöbb tatabányai hallott már. Arra azonban még a tulajdonosok sem gondoltak, hogy a szabályos sorokban álló kockák tulajdonviszony-rendszere maga a káosz. Akár 200 garázst is érinthet a probléma. Az eladás során ugyanis kiderült, hogy az egyik blokkban 11 garázsból csupán egynek azonos a tulajdonosa a használójával. Tíz garázst 38 éve más használ, mint aki megtehetné a helyrajzi számok alapján. Általában a kettővel arrébbi szomszéd.

Egyforma garázsokról van szó, nem kell ezen problémázni, mindenki cuccoljon át kettővel arrébb

– juthatna az ember eszébe azonnal a kézenfekvő megoldás. Csakhogy a garázsok nem egyformák, van, amelyiket rendbehozták, míg másokat hagytak lepukkanni.

A tatabányai garázsok helyzetére van megoldás?

Mint azt a Polgári Törvénykönyv kimondja, „elbirtoklás útján megszerzi a dolog tulajdonjogát, aki a dolgot ingatlan esetén tizenöt, ingó dolog esetén tíz éven át sajátjaként szakadatlanul birtokolja.” Vagyis, az elbirtoklás valós lehetőség, azonban az a baj vele, hogy ha a garázstulajdonosok ezzel a jogi procedúrával élnének, fizetniük kellene. 

Mindannyiuknak, kivétel nélkül, függetlenül attól, hogy a 80-as években ők már fillérre kicsengették egy garázs – és a hozzá tartozó földterület – árát, amelynek akkor még nem volt (téves) helyrajzi száma. Annak idején ők azt a garázst vették meg, amit használni kezdtek, csak aztán a 90-es években, mint háborúban az országhatárokat, valaki átrajzolta a fejük fölött a térképet.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában