2024.10.08. 06:45
A szociális intézmények szürke eminenciása: a Kerényi
Éveken át, de olykor egy életen át is elmegyünk épületek, intézmények mellett anélkül, hogy tudnánk, mi célt szolgál pontosan. Így voltunk a kömlődi Kerényi Béla Református Diakóniai Intézménnyel is, amely a református egyházközség értelmi fogyatékosokat ellátó szociális intézménye. Médiában sosem szerepelt. Készítettünk hát róla egy portrét.
Kömlőd fejlődéséről már írtunk, de most a közel két évtizede működő intézményéről mesélünk. A református templom mellett egy hosszú, szürke épület áll. Része annak a szociális intézménynek, amely középsúlyos értelmi fogyatékos és halmozottan sérült felnőttek számára biztosít nappali és bentlakásos ellátást. A nevét Kerényi Béláról, a református gyülekezet 1985-ben elhunyt lelkészéről kapta. A 2006-ban megnyílt 50 férőhelyes nappali foglalkoztatónak jelenleg 24 ellátottja van, a 2008-ban átadott lakóotthonban pedig – kétágyas szobákban – 12 gondozott kap bentlakásos ellátást.
Az értelmi fogyatékosok szociális ellátása megoldatlan volt
Sugárné Damó Márta, az intézmény vezetője s egyben a helyi református gyülekezet lelkésze, valamint Bogáth István, Kömlőd polgármestere fogadott minket.
– 2004-ben kapta vissza a református egyházközség az önkormányzattól azt az épületet, amely hajdan az elemi iskolája volt – mesélte a Kerényi történetét a polgármester. Lepusztult állapotban volt, de iskolaként már jó állapotban sem jöhetett volna szóba. Néhány hónappal korábban, 2003 karácsonyán láttam, hogy egy elkeseredett anya hiába próbálta elhelyezni a felnőtt, húszéves értelmi fogyatékos fiát. Az ő esete indított arra, hogy felmérjem, van-e társadalmi igény értelmi fogyatékos emberek gondozását, ellátását szolgáló intézményre.
A polgármestertől megtudtuk, hogy volt rá igény, ugyanis nem csak az 1100 lakosú Kömlődön nem kaptak ellátást, hanem a környező településeken sem, ideértve két várost, Oroszlányt és Kisbért is. Ezért jött létre a Kerényi Béla Református Diakóniai Intézmény, amely négy év kemény munka, számos projekt és 246 millió forint pályázati támogatás révén érte el jelenlegi állapotát.
Támogató szolgálatuk is van
– A nappali ellátást saját támogató szolgálat segíti – mondta az intézményvezető. Két saját busz hozza és viszi az ellátottakat – jelenleg Kocs, Dad, Kisbér, Oroszlány, Szákszend, Császár és Kecskéd szerepel a napi útvonalterven. Az ellátottak között csak néhány kömlődi van.
– Sajnos speciális feltételek híján egyes súlyosan fogyatékos személyeket nem tudunk vállalni – magyarázta az intézményvezető. 8-tól 16 óráig vagyunk nyitva, de ha szükséges, rugalmas szolgáltatásra törekedve korábban, akár reggel 6-kor is átvesszük, és később is adjuk át a gondozottat – tette hozzá.
Sugárné Damó Márta elmondta, hogy az ellátottakat képességi szintjüknek megfelelően foglalkoztatják – kézműveskedhetnek, a kertészetben vagy a műhelyben dolgozhatnak, verset tanulhatnak, vagy éppen zenés-táncos műsorokra készülhetnek. Rendszeresen járnak más intézményeknél szervezett rendezvényekre.
Korosodnak az ellátottak
– A hőskorban jobban működtek a műhelyek és a kertészet, mint most, mivel az idősödő fogyatékkal élők már kevésbé foglalkoztathatók – jegyezte meg a polgármester. Szeretnénk fiatalabbakat is bevonni, hogy a sokrétű foglalkoztatást megőrizzük.