2024.10.06. 19:30
Újabb tatabányai csoda a múltból: a mészkőbánya csodájára járt a Nyugat +fotók
Ismét jelentkezik múltidéző sorozatunk. A tatabányai mészkőbánya és a szénkemencék kerültek fókuszba a Képes történelem hatvannyolcadik adásában Dallos István helytörténésszel, fotóművésszel Sugár Gabriella beszélgetett.
A tatabányai mészkőbánya híre Nyugat-Európáig jutott
Forrás: Tatabányai Múzeum
Képesalapokkal indult a Képes történelem legújabb műsor, az első 1903-ban készülhetett, amikor a mészégetés és kőfejtés iparszerű működése kezdett kialakulni. Ennek a lehetőségét is a MÁK Rt. készítette elő, mivel a területen kiváló triász-kori mészkövet találtak. Mondhatni, ekkor született meg a tatabányai mészkőbánya.
A Keselő-hegyi bánya nyitására az engedélyt végül 1903. márciusában adták ki. Az első képek vélhetően az 1900-as évek elején készültek. Látható a fejlődés, a természet meghódítása, az ipari tevékenység kibontakozása. Láthatunk képeket a MÁK Rt. 1930-as kiadású albumából is. Látható az is, hogy a csillék mozgatását miként oldották meg: a tele csille húzta fel a termelés helyszínére az üreset a siklón.
A város ikonikus kéményei is megelevenednek, sorra gyarapodnak, ahogy az időben haladunk előre.
A mészkőbánya sokáig gépesítés nélkül működött
Épültek a kemencék, ahová emberi erővel hordták be, és vették ki a meszet. A csillék 1,5 tonnásak voltak, s az égetést követően ez a mennyiség hozzávetőlegesen 0,8 tonnára csökkent. Nagyon sok salak képződött.
GALÉRIA: Képes történelem 68.: A tatabányai mészkőbánya születése
Fotók: Tatabányai Múzeum, Dallos IstvánA munkálatokat az 1950-es években gépesítették, megjelentek a fejtésnél a Dömperek, s egyik képen egy Hoffer traktorból átalakított mozdony is látható.
Kemma.hu podcast
- Egykor a hazai brikettgyártás fellegvára volt Tatabánya - PODCAST
- Alternatív módszerek: így lesz tuti siker a vizsga!
- Kavicsok címmel szervez ünnepi műsort az egykori Bányász Színpad a Jászaiban
- 75. jubileumát ünnepli a Bányász Táncegyüttes
- Cukormázzal is „harcoltak a szénért”