2024.11.10. 19:07
Kavicsok címmel szervez ünnepi műsort az egykori Bányász Színpad a Jászaiban
Hatvanéves a Bányász Színpad. November 16-án 17 órakor a Jászai Mari Színházban Kavicsok címmel szerveznek születésnapi forgatagost – olvasható a közösségi oldal invitáló bejegyzésében. Ebből az alkalomból Sugár Gabriella Tóth Zsókával és Tós Hedviggel beszélgetett. Két örökifjú hölggyel, akik már ott voltak az alapítás éveiben is. Hédi már tizenhat évesen, Zsóka pedig a színpad működésének ötödik évében csatlakozott a csoporthoz.
Az interneten több híradás, kisfilm, dokumentumfilm, cikk számol be a Bányász Színpad tagjainak munkájáról.
Az egyik rövid leírás így írt a színpadról:
„A tatabányai Bányász Színpad 1964-ben jött létre, Éless Béla vezetésével. E korszak legfontosabb előadásai a Kukabúvárok című, a (hivatalosan nem létező) gyerekszegénységgel foglalkozó dokumentumszínházi darab és Jarry Übü királyának magyarországi ősbemutatója. Tatabányán rendezték meg két évente a Munkásszínjátszók Országos Fesztiválját. Éless Béla (váratlan) távozása után 1973-ban László Tibor vette át a színpad vezetését, hangsúlyosan más munkamódszerekkel és célokkal. 2004-ben a tagok elhatározták, hogy folytatják a közös munkát, azóta Orfeusz néven újra játszanak.”
GALÉRIA: Hatvan éves a Bányász Színpad
Stúdiónk vendégei az indulásról beszéltek. Arról a hatalmas lendületről, amely Éless Béla irányításával 1964 és 1973 között a legjobbak közé emelte a tatabányai társulatot. Amikor László Tibor vette át a csapatot, annak tagjai 1984-ig még Bányász Színpad néven működtek, majd elfogyott a lendület, s húsz év csend következett. A színpad persze nem szűnt meg, a tagok jelen voltak városi ünnepségeken, s gyakorta lehetett találkozni versmondó esteken a kiválóságokkal. Önálló darabok azonban nem készültek. Később, 2004-ben már Orfeusz Társulatként alakult újjá a régi tagokból ismét összeállt csoport.
A születésnap alkalmából Tóth Zsóka az elmúlt évtizedek fontosabb eseményit egy csokorba gyűjtötte. Régi képek, újságcikkek mesélnek a múltról, a Bányász Színpadról, annak tagjairól, akik közül sokan már az égi színházban játszanak. A hatalmas anyagot pedig az emlékezés után átadják a tatabányai leváltárnak, így a jövőben bárki számára hozzáférhető lesz.
Kemma.hu podcast
- Egykor a hazai brikettgyártás fellegvára volt Tatabánya - PODCAST
- Alternatív módszerek: így lesz tuti siker a vizsga!
- 75. jubileumát ünnepli a Bányász Táncegyüttes
- Cukormázzal is „harcoltak a szénért”
- Mindenkit szeretettel várnak a Koreográfus versenyre - PODCAST