2024.11.03. 21:38
Cukormázzal is „harcoltak a szénért”
Harc a szénért – cukormázból. Dallos István helytörténész, fotóművész a Képes történelem 72. epizódjában a tatabányai szénbányászat megszűnéséről, a felszámolási folyamathoz vezető útról szólt. Sugár Gabriella beszélgetett vele.
Az édes kép az 50-es években készülhetett, amikor cukormáz formálta meg a szénért történő „harcot”, a Békaaknát - a kifejezést a legsikeresebben teljesítők használhatták.
Dallos István szép emlékként jellemezte, majd a bányafelszámolásokról szólt. Több képet és táblázatot hozott, amelyek mutatják a szén kitermelési, előállítási költségei és az eladási hatósági ára miként vált szét, s ez okozta a gazdaságtalan kitermelést. Ezt tovább nehezítette a sok vízbetörés is.
Adósságállományt kezdett felhalmozni a bánya. Közben a munkaerő elvándorlása is megindult: átképzések kezdődtek. A szanálási eljárás 1987-ben indult. Ebben közreműködött a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara.
GALÉRIA - Képes Történelem 72. Bányabezárások (Fotók: Dallos István)
Fotók: Fotó: Dallos IstvánMegjelentek a környezetvédelmi szempontok is, amelyekre figyelmet kellett fordítani. A felszámolás a város működésére is nagy hatással volt, hiszen művelődési és sporttal foglalkozó intézményeket, egészségügyi ellátó rendszereket működtetett korábban a bánya.
A táblázatokban látszanak a termelési mutatók, az adósság mértéke, a vízemelés is.
A csődöt végül 1990-ben jelentette be a bánya, 1992-ben indult a csődeljárás.
Egy hatalmas, meghatározó korszak vége Tatabányán.
Kemma.hu podcast
- Mindenkit szeretettel várnak a Koreográfus versenyre - PODCAST
- Gigantikus tervekkel indult el az eocén program Tatabányán is
- Az oroszlányi rabtábor felszabadítása: igaz történet 1956-ból
- Óriáslegó: a házgyári paneltechnológia, ahol sok kis lakás egy kaptafára készült - PODCAST
- Huszonegy évesen hazánk uniós önkéntes nagykövete - PODCAST