Nehéz döntés

3 órája

A tatai testület is tárgyalta az Esterházy-kastély ügyét

A városfejlesztési bizottság már elfogadta a szakértők döntését, hogy Tata nem pályázik a kastély tulajdonátruházására. Most a képviselők is döntöttek az Esterházy-kastélyról.

Goletz-DeáK Viktória

Mint arról korábban beszámoltunk, Tata város kikérte az államtól azt a pályázati csomagot, ami alapján eldönthette, hogy él-e a lehetőséggel, hogy pályázzon az Esterházy-kastély tulajdonátvételére. Két szakmai munkacsoport több hetes munkája során arra a megállapításra jutott, hogy a város nem tud megfelelni a pályázat feltételeinek. 

A városfejlesztési bizottság már elfogadta a szakértők döntését, hogy Tata nem pályázik a kastély tulajdonátruházására. Most a képviselők is döntöttek az Esterházy-kastélyról.
A szakmai munkacsoportok javaslata alapján a képviselők is döntöttek az Esterházy-kastély pályázatáról 
Fotó: Flajsz Péter / Forrás:  24 Óra

A városfejlesztési bizottság múlt héten döntött arról, hogy elfogadva a szakértők javaslatát nem pályáznak a kastélyra. A szerdai testületi ülésen pedig a képviselők is tárgyalhatták az ügyet. 

Vita az Esterházy-kastélyról

A képviselők egyetértettek abban, hogy nagy érzelmek övezik az ügyet, amiben nehéz tárgyilagosan dönteni. Bár az állam felújította az Esterházy-kastély harmadát, azonban a nagy részének felújítása még 15 milliárd forintos kiadást jelentene a városnak, amit az önkormányzat nem tudna kigazdálkodni. Ezért a körzet képviselője, Komondi Ágnes azt a tanácsolta, hogy egy hasznosítási javaslatot küldjenek a minisztériumnak, amiben a város felajánlja részvételét az épület későbbi fejlesztésének megtervezésében, illetve megvizsgálnák az üzemeltetés lehetőségeit. 

Szalay Ildikó képviselő azonban továbbra is kitartott amellett, hogy Tatának pályáznia kellett volna a kastély tulajdonváltására, mert ezzel egy vissza nem térő lehetőségtől esett el. Véleménye szerint az önkormányzat a források átcsoportosításával biztosítani tudná a felújítás költségeit. 
Dr. Horváth József, Tata jegyzője kiemelte, hogy a pályázat feltétele szerint a pályázattal Tatának vállalnia kellene, hogy 10 éven belül egy teljes felújítja az egész épületet, illetve 30 évig vállalja az üzemeltetését. Hozzátette, hogy 2027-ig biztos nincs olyan uniós forrás, amit kastélyfelújításra lehet igényelni. Pedig lenne mire költeni. Ugyanis az építészek által elkészített tervek és számítások alapján a kastély épületegyüttesének teljes felújítása 14-15 milliárd forintba kerülne. Ehhez pedig a városnak évente 3-4 milliárd forintos szabad forrást kellene elkülönítenie. Illetve ha benyújtaná a város a pályázatát, akkor arról is döntenie kellene, hogy honnan csoportosítja át a város a szükséges összeget. 

A jegyző szerint mindenki beláthatja, hogy az önkormányzat ezt nem tudja vállalni. Leszögezte, hogy a pénzügyi bizottság döntése egyértelműen elvetette a pályázat lehetőségét. Azonban ezt az építész szakmai csoport nehezen fogadta el, ezért került most a képviselők elé ez a javaslat. 
Szalay Ildikó kérésére az előterjesztés két pontját külön szavazzák meg a képviselők. Ennek alapján először a kastély tulajdonváltására vonatkozó pályázat benyújtásáról, majd a minisztérium számára elkészített hasznosítási javaslat elküldéséről döntöttek. Az elsőt két nem szavazattal, a másodikat teljes egyetértésben fogadta el a testület. 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában