4 órája
3D nyomtató, lovagjelmez, VR-szemüveg - pályát választottak az esztergomi fiatalok
A Suzuki Aréna adott otthont az esztergomi iskolákat, és a duális képzéseben részt vevő cégeknek, egyenruhás szervezeteknek a bemutatkozásra. Az Esztergomi Pályaválasztási Napon az élményekre és az érzékekre hatottak- hogy a diákok a számukra legjobbat választhassák.
A tatabányai után november 21-én Esztergomban is pályaválasztási napot tartottak. Az Esztergomi Szakképzési Centrum a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatallal karöltve rendezte meg a "jövő szakembereinek" a II. Esztergomi Pályaválasztási Kiállítást a Suzuki Arénában, számos városi cég s a középiskolák, képzőiskolák, sportklub, a rendőrség, illetve a honvédség részvételével. Az Aréna már reggel 8 órától dugig volt pályaválasztás előtt álló, illetve már középiskolás diákokkal és egészen 19 óráig nyitva áll a kiállítás.
A pályaválasztás a jövőt is építi
A pályaválasztási kiállításon tiszteletét tette Kancz Csaba főispán, Erős Gábor országgyűlési képviselő, Zölde Mónika, a vármegyei kormányhivatal főosztályvezetője, Romanek Etelka, a vármegyei közgyűlés alelnöke, illetve Kocsis József, a Magyar Suzuki Zrt. operatív igazgatója.
Kancz Csaba beszédében kiemelte: nem lehet elég korán elkezdeni a továbbtanulásra való felkészülést, így már 6-7. osztályban érdemes foglalkozni vele. Örömét fejezte ki, hogy a kiállításon ebből a korosztályból is látott tanulókat. Mint elmondta, a helyszínen pályaválasztási tanácsadóval is tudnak beszélgetni az érdeklődők.
– Nehéz feladat megtalálni a megfelelő szakmát. A szülők, pedagógusoknak együtt kell segíteniük a fiataloknak eldönteni, merre induljanak – tette hozzá. Kancz Csaba még kiemelte: az elmúlt időszakban 1 millió új munkahely nyílt, a térségben az ipari cégek indították be illetve továbbfejlesztették működésüket, így a jövő és a lehetőség a fiatalok előtt nyitva áll.
Erős Gábor is köszöntötte a megjelenteket, és megjegyezte: bár nagy a hangzavar az Arénában a látogatóktól, ám ő ennek örül, mert azt jelenti: a kiállítás népszerű. Sportemberként megjegyezte: elvégre egy sportcsarnokban rendezték a kiállítást, mi lenne, ha nem hangzavar.
Ezután a diákokhoz szólva kiemelte: abban a tudatban válasszanak pályát, hogy az a jövőjük lesz és örömüket leljék majd benne. Ebben a döntésben nagy segítség a pályaválasztási kiállítás.
- A jövőt nem megjósolni kell, hanem megélni és megalkotni - zárta szavait az országgyűlési képviselő.
A gyakorlatorientált szakmák gyakorlatorientált kiállítása
A megnyitót követően az érdeklődők az Aréna kisebb helyiségében különböző szakmai, pályaválasztási és oktatáselméleti előadásait hallhatták. Az előadók sorát Zölde Mónika, a vármegyei kormányhivatal foglalkoztatási főosztályvezetője kezdte. Előadást tartott többek között az Esztergomi Szakképzési Centrum kancellárja, Kovács Tamás a felsőoktatásban továbbtanulás lehetőségeiről, A Bottyán-iskola igazgatója, Dávid Andrea a felvételi eljárás szabályairól.
Visszaadni a munka becsületét
A pályaválasztási kiállítás azon céltis szolgálja és erősíti, az elmúlt évek egyik legfontosabb kormányzati célját: visszaadni a munka becsületét, a munka megbecsülését, Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) parlamenti államtitkára nemrég egy, szintén pályaválasztási kiállításon kiemelte: a cél, hogy ennek érdekében el kellett érni, hogy minél többen válasszák a szakképzést, minél többen tanuljanak szakmát, majd jussanak munkához, és a bérükből tudják eltartani családjukat. A nemzetközi rangsorban világszinten állunk, mondta el nemrég Hankó Balázs, kulturális és innovációs miniszter. Hazánk a WorldSkills versenyen Lyonban a világranglista 10. helyén végzett, míg tavaly az EB-n ezüstérmes lett.
A zsúfolásig telt Arénában volt bőven látni- és kipróbálnivaló hiszen az iskolák és a cégek is interaktív, kézzel fogható, az élményszerzésre alapozó standokkal készültek. Ezekkel a fiatalok beleshettek az adott terület rejtelmeibe, ezáltal könnyebben megtalálhatják az érdeklődési körüket -láthatták. Az élményeken keresztül megtapasztalták, hogyan és mit dolgozik a fodrász, az autószerelő, az informatikus, vagy a laborasszisztens.
A Bottyán János Szakképző Iskola pultjánál például a 3D-s nyomtatót lehetett kipróbálni, a Géza fejedelem iskolánál bárki készíttethetett magának frizurát az iskola fodrásztanulói segítségével. De egy négyütemű motor működését is meglehetett nézni. Sőt: egy Trabant-motor is helyet kapott a sorban.
GALÉRIA: Fotókon a Pályaválasztási Nyílt Nap az Esztergomi Szakképzési Centrummal (Fotó: Z.I.)
Fotók: Zantleitner Ingrid
A saját területek bemutatásán túl extrákkal is készültek a szervezők, amelyekkel a nagyfokú vizuális- és "hűha-faktor" kereső üzemmódban létező korosztályt megfoghatták. Volt itt szelfi pont, ahol különböző jelmezekbe bújva fotózkodott az ifjúság. Volt VR-szemüveg is, a Ferences Gimnázium pedig lovagi felszereléssel készült - ebbe szabadon be lehetett öltözni. A diákok egy divatbemutatóval is készültek, a ruhák láthatóan az újrahasznosítás illetve az újragondolás mentén készültek.
A kiállításon a duális képzésben részt vevő cégek, így például a Richter és a Suzuki is bemutatkozott, utóbbi autósbemutatót is tartott. A honvédség, a rendőrség és a mentősök is bemutatták a szakmáik rejtelmeit, mindezt szintén kipróbálható eszközökkel, bemutatókkal.