2024.04.21. 17:01
Képes történelem: Mi a köze a Kossuth-díjas bányamérnöknek a slusszdrótból készült kulcstartókhoz? – PODCAST
A Képes történelem negyvennegyedik adásában dr. Kóta József bányamérnök, a Bányabiztonsági és Robbanástechnikai Kutatóintézet igazgatója volt a középpontban. Dallos István helytörténésszel, fotóművésszel Sugár Gabriella beszélgetett.
Dr. Kóta József életútját ismertette röviden, majd kiemelte 1951-et, amikor átvehette a Kossuth-díjat a bányászatban használt, szabadalmaztatott és később országosan is elterjedt találmányaiért.
Képeket mutatott a Kóta-féle homokpuskáról, amellyel vizes homokot „lőttek” a fúrólyukakra, vagy a milliszekundumos robbantási technológia. Képek láthatóak arról a kutatóintézetről, ahol dolgozott dr. Kóta József. Ma is áll ez az épület a multifunkcionális sportcsarnok mögötti erdős részen. Robbantó bunker is található itt, ahol a folyamat pillanatainak ezred, sőt milliomod részeit is rögzítették, hogy a folyamatot megismerhessék. Erről is hozott egy képet Dallos István, ahol jól látszik ennek a folyamata.
Képes történelem 44.: Mi a köze a Kossuth-díjas bányamérnöknek a slusszdrótból készült kulcstartókhoz?
Fotók: Tatabányai Múzeum/Dallos IstvánKépek láthatóak az intézmény átadásáról, a nyugdíjas bányamérnökről, a Kóta-féle felrakóról, s a slusszdrót is szóba került. Ez a kis színes kiegészítő elengedhetetlen volt a robbantások lebonyolításánál. A jól hajlítható, kis színes drótdarabokat gyűjtötték, és ezekből megannyi színes használati tárgy készült: kulcstartó, s az üvegek borítását is ezzel oldották meg.
Podcast-csatornánkat az Apple-termékeiden bárhova magaddal viheted. Kövess minket ott, vagy a Spotify-on!
Kemma.hu podcast
- Kavicsok címmel szervez ünnepi műsort az egykori Bányász Színpad a Jászaiban
- 75. jubileumát ünnepli a Bányász Táncegyüttes
- Cukormázzal is „harcoltak a szénért”
- Mindenkit szeretettel várnak a Koreográfus versenyre - PODCAST
- Gigantikus tervekkel indult el az eocén program Tatabányán is