2024.03.03. 18:27
Tatabányán egymás után nyíltak a szükségaknák az ötvenes években - PODCAST
A Képes történelem harminckilencedik részében az ötvenes években zajló bányászati tevékenységekre helyezte a hangsúlyt Dallos István helytörténész, fotóművész, akivel Sugár Gabriella beszélgetett.
A szénkitermelésre a széncsaták komoly hatással voltak – hangzott el a beszélgetésben. Az 1913-as évben 1,8 millió, 1929-ben 1,3, és 1937-ben ismét 1,8 millió volt a kitermelt szénmennyiség. A száncsaták aztán ezen tovább lendítettek és 2,3 millió tonnáig emelkedett a szénkitermelés. Mindezt alapvetően létszámemeléssel sikerült elérni.
Tatabányán egymás után nyíltak a szükségaknák az ötvenes években
Fotók: Tatabányai MúzeumAz 1950-es években szükségaknákat is nyitottak. Az új külfejtésekből több is működött, akár egymás mellett is. Ezeket nagy befektetések nélkül tudták üzembe helyezni.
Dallos István több képpel érkezett, amelyek nagy része a szükségaknákat ábrázolta. A fotók jól szemléltetik a város akkori állapotát, az úthálózat kiépítésének ütemét is.
A IV-es aknáról, annak műhelyéről is érkezett képekkel, s sok fotót hozott a XV/A aknáról is, és annak környezetéről, a Paradicsomkert építéséről. Ez utóbbi terület nevét a konyhakertekről kapta, ahol sok paradicsom termett.
Podcast-csatornánkat az Apple-termékeiden bárhova magaddal viheted. Kövess minket ott, vagy a Spotify-on!
Kemma.hu podcast
- Egykor a hazai brikettgyártás fellegvára volt Tatabánya - PODCAST
- Alternatív módszerek: így lesz tuti siker a vizsga!
- Kavicsok címmel szervez ünnepi műsort az egykori Bányász Színpad a Jászaiban
- 75. jubileumát ünnepli a Bányász Táncegyüttes
- Cukormázzal is „harcoltak a szénért”