2024.02.13. 11:13
Világháborús hős emlékére túráznak a Vértesben
Tomka Emil huszár alezredes nevéről elnevezett emléktúra a Vértesben a második világháborúban elesett magyar katonáknak állít emléket.
Egy korábbi emléktúra pillanata
Forrás: Facebook/Had és Kultúrtörténeti Egyesület
Az emléktúra március 17-én, 8.30 órakor indul Csákányosról, és ide is tér vissza a csoport, amelynek tagjait a túrára korabeli egyenruhákba öltözött hagyományőrzők is elkísérik, valamint Tomka Emil családja, Marjay Tamás huszárhadnagy, Tiszti Arany Vitézségi éremmel kitüntetett hős unokája is.
Nemes tomkaházi és folkusfalvi Tomka Emil 1903. január 2-án született Budapesten. Édesapja kultuszminisztériumi műszaki tanácsos, édesanyja szamosújvári-némethi Dániel Margit, Kiss Ernő aradi vértanú honvédtábornok unokája. 1944. június 11-én, s a fronton vette át a 2/I. huszárosztály parancsnokságát. 1944. július 1-jén léptették elő alezredessé.
Amerikai fogságba esett a huszárhadosztállyal 1945. május 5-én, ahonnan szeptemberben tért haza. A harctéren több kitüntetésben is részesült. 1947. május 17-én B-listázták (nyugállományba helyezték). Ezek után feleségével és két gyermekével előbb Szentmártonkátán élt, 1950-től pedig Gödön vasesztergályosként dolgozott. 1958-ban mint volt ludovikás tisztet lefokozták. Tomka Emil 1977. január 23-án hunyt el Gödön.
A huszárhadosztály elesettjeinek sírjai viszonylag kis számban találhatók meg a térség falvainak temetőiben, illetve a Vértest övező erdőkben. A Gánton, Kápolnapusztán, Kőhányáson, Majkon, Vérteskozmán, Csákányos-pusztán, Körtvélyesen, Kapberek-pusztán, Csákváron található sírok árulkodnak csupán arról, hogy a huszárság itt fejezte be a haza védelmében utolsó hősies harcait, de a Vértesben szinte bármerre járva találkozhatunk még meglévő, jól látható bunkerekkel, géppuskaállásokkal, futóárkokkal.