2024.02.18. 22:25
Tatabánya elfeledett mújtja:a női vájárok időszaka (PODCAST)
A nők szerepe került a fókuszba a szénbányászatban a Képes Történelem harminchetedik részében. Dallos István helytörténésszel, fotóművésszel Sugár Gabi beszélgetett. A beszélgetést egy 1951-ben készült fotóval indította Dallos István, amely az első Bányásznap emelvényét mutatja, amelyen már szerepel egy bányász hölgy. Dallos István ennek az eredeti fotóját Stinglné Szlávik Rózsa korabeli tatabányai fényképész egy fotóján is látta.
Szólt a női munkavégzés lehetőségének jogi hátteréről is. A nők nem végezhettek föld alatti munkát 1947-ig, s ezt megelőzően több nemzetközi egyezmény is megerősítette ezt a tényt. Két évvel később már vájáriskolában is tanulhattak nők. Mutatott képeket nőkről, akik különböző férfias tevékenységeket végeztek: traktoroztak, a bányában akár csapatvezetőként dolgoztak.
Dallos István kiemelte: 1954-től már kivezették a nők föld alatti munkáját, s 1957-től már egyáltalán nem dolgozhattak a mélyben. A bányában azonban továbbra is dolgozhattak csillésként, szivattyúsként, vagy takarítóként, s az irodákban a nők.
Képes történelem 37.: a női vájárok időszaka
Fotók: Beküldött
Kemma.hu podcast
- Egykor a hazai brikettgyártás fellegvára volt Tatabánya - PODCAST
- Alternatív módszerek: így lesz tuti siker a vizsga!
- Kavicsok címmel szervez ünnepi műsort az egykori Bányász Színpad a Jászaiban
- 75. jubileumát ünnepli a Bányász Táncegyüttes
- Cukormázzal is „harcoltak a szénért”