2023.10.15. 17:52
Régi idők tatabányai családfotói: így látták az itt élőket a város első fényképészei (PODCAST)
A Képes történelem sorozatának tizennyolcadik részében is folytattuk a családtörténeti ismertetést Dallos Istvánnal. A képek mindegyike egy-egy komoly és fontos családi eseményhez köthető, s árulkodnak a korról, az emberekről. S a száz évesnél is öregebb fotóháttér előtt vajon hány ezer, vagy millió kép készült?
Mura-Mészáros Gyula és családja. A családfő fodrászüzletet működtetett a VII. Telepen.
Forrás: Beküldött
Dallos István helytörténész és fotóművész az egykori felsőgallai fényképész, Stinglné hagyatékának egyik fotójával indította ezt a részt. A Fakli család látható rajta. A családfő széken ül, s mögötte a fiai. Mindannyian bányász egyenruhában vannak, hiszen a vállalatnál dolgoztak. A következő fotón is egy család: Mura-Mészáros Gyula és családja. A családfő fodrászüzletet működtetett a VII. Telepen.
A harmadik képen Pirtusek Alajos látszik és felesége. Cementgyárban volt főgépmester. Szőke László látszik a negyedik fotón, aki segédtisztként dolgozott, s a Népházban mozigépész volt. Betekinthettünk Bachul Emma varrodájába is, ahol a feleségek elsajátíthatták ezt a képességet, s Számelné fotóműterében készült az utolsó kép, amely egy családi eseményről árulkodik.
Régi idők fotói - Képes tatabányai történelem
Fotók: BeküldöttDallos István mesélt a képekről, s az azokon szereplő családokról. Szóba került közben a fényképészeti műhely is. Számelné volt az első, aki az 1920-as évektől dolgozott. Később a Bécsben vásárolt fotóhátterét megvásárolta Stinglné Szlávik Rózsika, aki Felsőgallán működtette műtermét. Innen került a fotóháttér végül a Bányászati és Ipari Skanzenbe.
Kemma.hu podcast
- Kavicsok címmel szervez ünnepi műsort az egykori Bányász Színpad a Jászaiban
- 75. jubileumát ünnepli a Bányász Táncegyüttes
- Cukormázzal is „harcoltak a szénért”
- Mindenkit szeretettel várnak a Koreográfus versenyre - PODCAST
- Gigantikus tervekkel indult el az eocén program Tatabányán is