Kutyaszemmel

2023.01.06. 21:33

Az állattartás hosszútávú feladat - az oroszlányi állatvédő szerint van, aki későn döbben rá

A gazdák 65 százaléka családtagként tekint négylábú kedvencére. Egyre magasabb azok száma is, ahol akár mindenkinél fontosabb az életében – derült ki a Kutyaszemmel program által támogatott legújabb felmérésből. Omáscsik Orsolya oroszlányi állatvédő szerint az éremnek két oldala van, és sokan megválnak az ebektől, amikor rájönnek mekkora felelőséggel jár tartásuk.

Wágner Zsanett

Forrás: 24 Óra

Fotó: Wágner Zsanett

Kutatások bizonyítják, hogy a családtagként tartott házikedvencek milyen hatással vannak az ember társas viselkedésére és e körülmény milyen kihívások elé állítja az evolúció során nem feltétlenül erre az életformára felkészített kutyát.  Az ELTE MTI-hez eljuttatott közleménye szerint ugyanakkor a szoros kötődés nemcsak az emberi kapcsolatok terén vet fel kérdéseket, de a kutya természetes igényeit sem minden esetben veszi figyelembe.

A szakemberek régóta tudják, hogy az egy lakosra jutó, gazdával rendelkező kutyák számát tekintve hazánk a világ élvonalában van. A reprezentatív felmérés szerint az országban a felnőttek 30 százaléka él olyan háztartásban, ahol van kutya. A városi kutyatartás elterjedésével átalakult az élettér, mára már a kutyás háztartások 61 százalékában a négylábú a lakásba is bemehet.

A megkérdezettek többsége úgy véli, hogy az emberek elsősorban házőrzés miatt tartanak kutyát, ám 45 százalékuk szerint a négylábúakkal való együttélés oka érzelmi igény. Azaz, hogy ne legyenek magányosak, vagy mert szeretik őket. A kutyatartók többsége (65 százalék) valóban családtagként tekint kedvencére, sőt, 16 százalékuk szerint a kutya egy “szőrös gyerek” és kedvence mindenkinél fontosabb az életében. A válaszadók szerint a kutyával való együttlétben a biztonságérzeten túl a legnagyobb örömöt a simogatás és az érintés adja, továbbá az, hogy társaságot nyújt és csökkenti a magányt, valamint az, hogy gondoskodni lehet valakiről.

– A tudomány mai állása szerint az ember boldogságának kulcsa az értékes emberi kapcsolatok megléte. Azonban egyre kevesebb gyermek születik, így csökken a testvéri és tágabb rokoni kapcsolatok száma. A legszorosabb emberi kapcsolatháló hiányában a feltétel nélküli szeretet és a szeretve lenni érzése hiányt szenved. Előfordulhat, hogy a gondoskodás a kutyákra tevődik át, mert az elégíti ki a természetes emberi érzelmi igényeket – magyarázza a jelenség hátterét a kutatást vezető Kubinyi Enikő, az ELTE Etológia Tanszékének munkatársa. Felhívta a figyelmet arra, hogy a városi kutyatartás életforma lett, vannak azonban ellentmondások és kihívások.

– A kutya lett az a ‘szőrös gyerek’, aki nem költözik el otthonról. A szeretetteljes kapcsolaton túl azonban gyakori jelenség, hogy nincsenek egyértelmű határok, szabályok, a végeredmény pedig viselkedési problémás kutyák sora. A kialakult helyzet a gazdára, sőt a környezetére is negatívan hathat vissza. Nem mindegy tehát, hogyan szeretjük a kedvencünket, mert ez nem csupán a kutyásokat érintő kérdés – világít rá az ellentmondásokra Topál József viselkedéskutató, a Kutyával az Emberért Alapítvány kuratóriumi elnöke.

A túltenyésztés fokozott figyelmet kíván – Omáscsik Orsolya állatvédő tapasztalata szerint inkább divat lett a kutyartás és nem feltétlenül valós érzelem köti a gazdát az ebhez. Mint mondja, ez jól látszik abban az esetben is, ha megváltozik az ebtartó életkörülménye, például költözéskor nagyon sokan megválnak a kutyusaiktól, mert nincs a gazdákban a felelősségvállalás csírája sem.
– Hazánk sajnos szaporító nagyhatalom lett, így az is előfordulhat, hogy túltenyésztett jószágokat veszünk magunkhoz. Nagyon kevesen vannak, akik kutyájuk gyógyszeres ellátását fedezik, inkább megszabadulnak tőlük, mintsem gondozzák. Sokan választanak kisebb testű jószágot, például máltai selyemkutyát, bologneset és yorkshire terriert, mert azt gondolják, kicsi kutyával kevés a gond – sorolja tapasztalatait a szakember. Hozzátette azt is, többségében fogalmuk sincs a fajtajellegről, aminek megelőzését egy alapoktatás elsajátításában látja a gazdáknál. Addig az internet és a közösségi oldalak biztosan tele lesznek eladó ebekkel, amelyektől különböző életkorban válnak meg a tulajdonosok.

Omáscsik Orsolya, az oroszlányi Ments Meg! Alapítvány elnöke szerint alapoktatás kellene a kutyafajtákat illetően, mert sokan nem ismerik, kivel, vagy mivel élnek egy háztartásban. – Sok gazda nincs tisztában a fajta igényeivel. Például egy border collie is tartható panelben, ha megfelelően gondoskodnak róla. A leginteligensebb fajtáról van szó, amely béketűrő, de ha unatkozik, akkor rombol – nyilatkozta a kemma.hu-nak.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában