2 órája
Elárulta a polgármester, látott-e medvét a vadkamera
Többen jelentettek medvét nemrég Bajóton. A medveészlelések hetek óta lázban tartották a térséget, most megtudtuk mit láttak a kamerák.
Mint korábban megírtuk, Bajót térségében több medveészlelésről érkezett bejelentés. Tóth Zoltán polgármestert többször is megkerestük ez ügyben, aki akkor elmondta: a bejelentéseket komolyan vették, és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságának és a rendőrségnek is bejelentette az esetet.
Medve vagy...?
A szakemberek, vadászok át is fésülték a környéket, nyomokat kerestek. Mint a polgármester most a Kemma.hu-nak elmondta: nem bizonyosodott be, hogy medve járta a Bajót környéki erdőt. Az első bejelentés óta eltelt időszakban nem találtak medvére utaló nyomokat és újabb észlelést sem jelentett be senki.
– Kellően komolyan vettük a bejelentéseket, alaposan megvizsgáltuk az erdőt, a vadkamerákat is néztük. Több tucat vadkamera van kihelyezve az etetőkhöz, ezekből az egyik fajta mozgásérzékelős. A másik pedig egy SD-kártyán tárolja a felvételeket. Mindkét fajtát figyeltük, visszanéztük, de medve nem tűnt fel a kamerákon – részletezte.
Mint a polgármester ismét elmondta: volt, aki hallani vélte a medveüvöltést is. Kiemelte: az ordításszerű hangokat valóban lehet hallani ebben az időszakban az erdőkből, ugyanis ilyenkor barcognak a dámvadak, amelynek hangja valóban nagyon erős.
A polgármester hozzátette, a bejelentőket ismeri, mindet szavahihető embernek tartja, tehát nem szenzációhajhászás miatt jelentkeztek az észlelők. Ő inkább arra gyanakszik, hogy a helyiek egy megtermett vaddisznót vagy szarvast hittek medvének.
Jobb félni, mint megijedni
Mindemellett nem mehetünk el amellett, hogy hazánk erdeiben lehet medve, ugyanis szabadon kóborolnak Szlovákia és Magyarország között. Nemrég például a Bükkben valóban látott medvét a vadkamera. A medve a Bükk déli részén kóborolt augusztusban, az állatot a WWF Magyarország vadkamerája rögzítette – írta a Magyar Nemzet. A medvéről a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai azt mondták, tudnak róla, de az állat semmilyen problémát nem okozott a környéken.
És mit kell tenni, ha véletlenül tényleg medvével találkozunk? A medve kerüli az ember közelségét, mondta el nemrég a Kemma.hu-nak Tóth Zoltán bajóti polgármester, aki egyébként vadászik is. Ezért – ahogyan arra egy külön cikkben mi is kitértünk, hogy mire kell nagyon figyelni, ha medvével találkozunk – azt tanácsolja, hogy ne menjünk egyedül az erdőbe, túra közben csapjunk zajt, és beszélgessünk. Hiszen, ha ezt hallja a vadállat, akkor elkerüli az emberrel való találkozást.
A hirtelen, nagy stresszel járó találkozások nem vezetnek jóra. Ha mi csendben bujkálunk és gombát szedünk egy olyan bokor alatt, amelynek a másik oldalán a medve majszolja az erdei bogyókat, az állat fenyegetve érezheti magát és ránk támadhat