Múltidézés

2024.10.13. 11:29

Interaktív fotók: mutatjuk, mennyit változott a Majki Kamalduli Remeteség csaknem 90 év alatt

A majki remeteség több száz remetének adott otthont fennállása során. Akkor és most sorozatunkban most megmutatjuk, mennyit változott a Majki Kamalduli Remeteség csaknem 90 év alatt.

Kemma.hu

Akkor és most sorozatunkban egy-egy interaktív fotóval mutatjuk meg Komárom-Esztergom vármegye ismert helyszíneit, épületeit. A képek mellé pedig rövid helytörténeti áttekintést is adunk. 

Akkor és most a Kamalduli Remeteség. Olvass tovább a teljes, interaktív képhez!
Akkor és most a Kamalduli Remeteség. Olvass tovább a teljes, interaktív képhez! 
Forrás: Fortepan / Tóth Károly dr., 24Óra / Flajsz Péter

Ahogyan a majki remeteség hivatalos oldala is megírta, 1733-ban Esterházy József, a környék birtokosa, megalapította a kamalduli remeteséget, amelyhez 1200 holdnyi pusztát, tavakat és malmokat is adományozott. A Rákóczi-szabadságharcot lezáró 1711-es szatmári békét követően a Rákóczihoz hű dunántúli nemesi családok támogatásával jött létre a némaságra törekvő kamalduli szerzetesrend majki remetesége, amely az ellenállás egyik utolsó szimbóluma volt a szabadságharc után.

Esterházy József a híres osztrák barokk építész, Franz Anton Pilgram (1699-1761) megbízásával tervezte az épületegyüttest. A templom alapjait 1753-ban rakták le, melyhez a hallgatás jelképeként egy halat is elhelyeztek. Pilgram eredeti terve nem valósult meg teljesen: az 1770-ben befejeződött építkezés során az elképzelt húsz remetelak helyett végül csak tizenhét készült el. Ezeket magyar arisztokrata családok adományaiból építették, melyek címere a főhomlokzatokon látható.

1806-ban gróf Esterházy Károly megvásárolta a birtokot, és bérbe adta a területet. Ebben az időszakban Majkon működött a környék legnagyobb posztógyára, a cellaházakban munkások laktak, az egyikben pedig iskolát alakítottak ki.

1810 nyarán villámcsapás következtében a Szent Jánosnak szentelt templom tetőszerkezete leégett. A köveket részben az oroszlányi evangélikusok, részben Esterházy Károly csákvári kastélyának bővítéséhez szállították el. A torony egyik oldalán, a sekrestye boltozatcsonkján ma is látható freskótöredék. A II. világháborúban a kastély keleti mellékszárnya és a főszárny csatlakozó része leégett, akkor pusztult el a családi levéltár, könyvritkaságok, újságok és számos értékes bútor is. 

A háborút követően az épületegyüttes kórházként működött, majd államosítást követően középiskola és kollégium, végül munkásszálló működött benne. Ma már csak néhány régi tárgy emlékeztet a múlt időkre, mint a refektórium és a vadászterem kályhái, az emeleti kandalló és két csillár.

Majk az 1980-as évektől turisztikai látványosság lett, 1993-ban helyreállították a templomtorony alsó részét, és a modern toronyóra 1992-ben került ide. Az egykori jégvermet átalakítva hozták létre a ma is üzemelő büfét. A Majki Kamalduli Remeteség 2001-től a Műemlékek Nemzeti Gondnokságának, majd 2012-től jogutódjaként a NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft.-nek a kezelésében áll.

Akkor és most sorozatunk további részei:

Képes történelem podcast-sorozatunk is kihagyhatatlan! 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában