2023.10.04. 20:09
Valódi párbeszédet akartak az ácsi katódgyárról, puskaporos fórum lett az első +videó
Önjelölt kémikusok, optimista cégvezetők, megfenyegetett polgármester. Kedden este puskaporos hangulatban telt az első lakossági fórum, amelyet az ácsi katódgyár kapcsán hirdettek meg.
Az első lakossági fórumot tartották meg Ácson a leendő katódgyár kapcsán
Forrás: Kemma.hu
Fotó: Sz. A.
Megtartotta első lakossági fórumát a városvezetés az 1,3 milliárd eurós beruházással épülő katódanyaggyár kapcsán. Mint ismert: nemrég munkabizottságot is létrehoztak helyben a beruházó BAMO Technology Hungary Kft. vezetőivel, hogy a lakosság összes kérdésére válaszoljanak. A tervezés ezen fázisában azonban sok még a megválaszolhatatlan kérdés, ami a lakossági fórumon is elhangzott. Kiderült, hogy a szigorú előírások ellenére sokan veszélyes anyagoktól, betelepülő távol-keletiektől félnek és nem hisznek a város gyarapodását ígérő terveknek. Szentirmai István polgármester mindenesetre igyekezett megnyugtatni a kedélyeket.
Több mint kétszázan zsúfolódtak be az Ácsi Gárdonyi Géza Általános Iskola nagytermébe kedden este. Az érdeklődés nem volt meglepő, hiszen sokan azt remélték, hogy minden kérdésre választ kapnak a katódanyagüzem kapcsán. Siklós Erik, az ismert sportriporter ezúttal a beruházó BAMO Technology Hungary Kft. kommunikációs vezetőjeként igyekezett normális mederbe terelni a párbeszédet, ami nem mindig sikerült. Nem az ő hibájából.
Ács polgármestere, Szentirmai István már a fórum elején nyilvánvalóvá tette, hogy a tervezés ezen szakaszában számos kérdésre nem tud válaszolni a beruházó képviselője, de a közakaratnak eleget téve mégis összehívták a lakossági fórumot. A beruházás kapcsán azt mondta, hogy a friss Nobel-díjas Karikó Katalin által kifejlesztett vakcinában sem hittek sokan, mégis számos életet megmentett. Most ugyanígy vannak kétkedők, akik önkéntes kémikusként és radiológusként a beruházás ellen érvelnek.
Az elsőként felszólaló Lipka Zoltán, a beruházás ellen tiltakozó Kiáll(t)unk Ácsért civil csoport vezetője viszont azt állította, hogy veszélyes anyagokkal dolgoznak majd az üzemben. Ezt egy biztonsági adatlappal kívánta alátámasztani, amelyből hosszan idézett a veszélyes anyagok rákkeltő és más egészségkárosító hatásait kiemelve.
Fülöp Ferenc, a cég közkapcsolati igazgatója válasza szerint viszont egy homogén, zárt rendszerben használatos anyagról van szó, ami így veszélytelen. Ezt követően hosszú polémia alakult ki egyes kémiai anyagok tulajdonságairól, majd egy hozzászóló a vízigény és egy lehetséges vízszennyezés miatt emelt kifogást. Erre válaszul elhangzott, hogy a vízigényt az Északdunántúli Vízmű Zrt. biztosítja, kutat nem fúrnak és ipari szennyvíz sem lesz a termelésben. Fülöp Ferenc még egyszer kiemelte, hogy a tervezett üzem semmilyen mértékben sem szennyezi a környezetet.
A hasonló fórumokon is részt vevő országos politikusok közül elsőként Schmuck Erzsébet, az LMP társelnöke kért szót és elmondta, hogy nem lehet engedni az ország akkumulátor-nagyhatalommá válását. Szerinte minden hazugság ezzel kapcsolatban, mert a környezetvédelmi szabályozás hazánkban nem működik. A munkahelyteremtés kapcsán arról beszélt, hogy kínai vendégmunkások jönnek majd. Ehhez csatlakozott később a Momentum elnöke, Gelencsér Ferenc is, aki egyenesen irányított lakosságcseréről beszélt heves szónoklatában.
Valaki a helyiek közül mégis azt kiabálta be mögüle, hogy a politikusok menjenek haza. Siklós Erik is azt nehezményezte, hogy politikát visznek a helyiekkel való párbeszédbe félinformációkkal és csúsztatásokkal. Hozzátette, hogy egyelőre nincs európai tapasztalat ilyen üzemmel kapcsolatban, de Finnországban és Franciaországban már épül egy-egy katódgyár, így léteznek azok a szigorú európai előírások, amelyeknek meg kell felelni. Igaz, erre a közönség soraiból az a reakció érkezett, hogy a finneknél biztosan szigorúbbak az előírások és az ellenőrzés.
Érdekes színfoltja volt a fórumnak az a volt képviselő, aki bevallotta, hogy elektromos autót vezet, így hisz a technológiában, de ezzel együtt szeretné, ha nem Ács közelében épülne meg a katódgyár. Szerinte népszavazáson kellene dönteni arról, hogy felépüljön-e a gyár. Erre a jegyző megjegyezte, hogy erről a jelen törvények szerint nem lehet népszavazást tartani.
Nagy vita bontakozott ki a beruházásból származó hatalmas iparűzési adó felhasználásáról is. Volt, aki szerint ez úgysem maradna helyben, hanem kiemelt gazdasági övezetként a központi büdzsében landolna. A cég képviselői és a polgármester is cáfolta ezt, megerősítve, hogy maga a cég is számos beruházást, fejlesztést valósítana meg a településen, amelyekről már meg is kérdezték a helyi lakosokat. Ám ez is csak olaj volt a tűzre, mert több felszólaló manipulatívnak tartotta az ezzel kapcsolatban megfogalmazott kérdőívet.
A két és fél órányira húzódó fórum derekán a volt polgármester, Lakatos Béla is felszólalt. Bírálta ugyan a jelenlegi településvezető kommunikációját, de meglepő módon arról is beszélt, hogy valóban nem sok értelme volt a szakvélemények, környezetvédelmi hatástanulmányok elkészülte előtt ennek a fórumnak. Ez volt talán az egyetlen kérdés, amelyben a legtöbb, valódi információra kíváncsi résztvevő egyetértett.
Az mindenesetre a fórum végén elhangzott, hogy az év végére elkészül az az anyag, amely alapján jövő év elején az engedélyeztetési eljárás is megtörténhet. Legkésőbb akkor minden nyilvános lesz a beruházással kapcsolatban, így a most még nyitott kérdések is megválaszolhatók lesznek.