Építkezések

2023.01.22. 12:42

Költséges az előállítás, kevesebb cement készül - megyénkben is hiánnyal kell számolni

A megváltozott piaci, gyártási költségtényezők miatt a hazai gyárak visszafogják termeléseiket, emiatt előfordulhat, hogy nem mindig juthatunk hozzá jó minőségű cementhez – nyilatkozta Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke a Trend FM-nek. Brilla Gergő táti kőműves hiányra nem, de az építőipar megtorpanására viszont számít.

Walczer Patrik

Jelentős drágult a cement, ami jelenleg hiánycikk

Az ÉVOSZ közleménye alapján az MTI korábban megírta, hogy 2022 első félévében a 2021-es év azonos időszakához képest az építőiparban tapasztalható áremelkedés több mint duplája volt a fogyasztási ár növekedésének.

Azt is figyelembe kell venni, hogy ebben az ágazatban az egyes termékek előállításához sok energiára van szükség. Koji László, a Trend FM-nek elárulta, hogy a cementgyártók költségein belül a 30-35 százalékos nagyságrendet is eléri az energiaköltség, ráadásul úgy, hogy a cégek a legmodernebb technológiát használják.

Azt is elmondta, hogy az érvényben lévő hatósági ár miatt a gyártók csak 20 ezer forint/tonna áron tudják értékesíteni a termékeiket, ami viszont nem fedezi az előállítás költségeit. A helyzetre reagálva a vállalatok lényegében csökkentették a termelésüket. A kereskedőknek így a piacon elérhető, kisebb mennyiségű magyar cement mellett importárura kell támaszkodniuk.

Cementnél is fontos a minőség

A kőműves tapasztalta, hogy mint minden, úgy a cement is jelentősen drágult: míg 2022 elején 1500-1700 forintért lehetett megvenni a 25 kilogrammos kiszerelést, addig manapság minimum 2500 forintba kerül egy ugyanekkora zsák. Elmondása szerint vannak olyan termékek, melyeknek a minősége romlott, de azért arra törekednek, hogy olyan anyagokat válasszanak, melyek évek óta tartják az elvárt szintet.

Brilla Gergő megjegyezte, hogy a megrendelők bizonyos esetekben próbálják rábírni őket az olcsóbb termékekre – még akkor is, ha az abból készült lépcső, vagy falfelület idő előtt tönkremehet – de észérvekkel meg tudták győzni a bizonytalanokat arról, hogy a minőségen nem érdemes spórolni.

A megemelkedett árak a lakosságot is érzékenyen érintik. Brilla Gergő táti építőipari vállalkozó ismertette, hogy a megrendelések számában eddig nem éreztek visszaesést, az viszont biztos, hogy a megrendelők ott próbálnak spórolni, ahol csak tudnak. Például az olcsóbb termékek mellett döntenek még akkor is, ha azok minőségben jócskán elmaradnak a szakember által preferáltaktól.

– Az is előfordul, hogy korábban szerettek volna fürdőszobát felújítani, teraszt építtetni, bővíteni a meglévő ingatlant, de a megemelkedett árak miatt ezekből a projektekből mindössze egyet valósítanak meg – mondta.

Brilla Gergő saját bevallása szerint társával együtt szerencsés helyzetben van, mert annyi tüzéptelep működik a környéken, hogy szinte biztos hozzájutnak az anyagokhoz.

– A hiány mindig benne van a levegőben. Nemrégiben nem lehetett beszerezni faanyagot, illetve téglát is elő kellett rendelni. Hiába van közel Szlovákia, eddig még nem kellett külföldről behoznunk árut – részletezte, majd hozzátette, hogy a magas árak miatt az emberek kétszer is meggondolják, hogy belevágjanak-e a kisebb-nagyobb projektekbe.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában