2022.04.14. 11:16
A tatabányai Gábor hentes elárulta, mire esküszik ha húsvéti sonkáról van szó
Kiemelkedő ünnep, a húsvét közeleg. Ilyenkor háromszoros mennyiség fogy a sonkából – mondja Gábor hentes, akinek nagy tapasztalata van, hiszen felmenői is hentes mesteremberként dolgoztak, a második világháború előtt Tatabányán.
Forrás: 24 Óra
Fotó: Novotni Ákos
Hatalmas a sorok állnak húsvét előtt a hentesüzleteknél és húsospultoknál. A vásárlók egymásnak adják a kilincset. A többség még nem vásárolt a közelgő ünnepekre. Sokan vannak, akik felmérik a helyzetet vásárlás előtt. Az eladók, a hentesek megkérik a minőségi hús árát és ezt jól tudják a vásárlók is. Cserébe biztosan kifogástalan minőséget kapnak. Gyönyörű sonkák sorakoznak a pultokban. A családok többnyire 3-4 ezer forintot szánnak a húsvéti sonkára.
Rotyis Gáborral évtizedes szakmai tapasztalata mondatja, hogy ünnepek előtt egyre többen keresik a kevésbé zsíros és a bőrtől mentes sonkákat. Sokan viszik ilyenkor a különféle kötözött sonkákat, de a nagyobb combokból és lapockából készített sonka is kiváló választás lehet.
A füstöltekből nagyon kelendő húsvét előtt a tarja, a kötözött comb és a sonkák. A parasztsonkák, a szívsonkák, amiben nincs csont és még ezek között is vannak különbsége
-sorolja Rotyis Gábor, aki a hagyományos módszerre voksol.
Az ízletes sonkák több hét alatt készülnek el, sóban és pácban hemperegve, majd hozzáadott víz nélkül kerül a füstre. Az eljárás során az egy kilogramm húsból végül 70 dekagramm lesz, szemben a hipermarketek kínálatával, ahol a beinjekciózott, gyorspácban készült áruhoz olcsóbban hozzájuthat az ember.
Nálunk a hagyományos eljárással készülnek a sonkák, 6-8 hét alatt lesz tökéletes. Nem is árulunk más fajtát
- egészíti ki a mester, aki azt is elárulta, hogy a húsvét környékén akár háromszor annyi sonkát is eladnak a hentesek, mint az év bármely másik időszakában
Gábor hentes hasznos tippjei A jó sonka színe szép pirosas, vagy barnás és ami a legfontosabb, jó füstölt illata van. Fontos, hogy ne legyenek rajta véraláfutások. Gábor hentes szerint érdemes ismert hentestől vásárolni, ha nem, akkor érdemes félbevágottan kérni, mert akkor saját szemünkkel is tesztelhetjük az állagát és következtethetünk a zsírtartalomra. Az sem mindegy, hogy az elkészített sonkát hogyan tároljuk. – A hagyományosan készült füstölt sonka nem igényel hűtést, de hűvös és száraz helyen kell tárolni. Az elkészítés és visszahűtést követően öt napig tárolható az imént említett termék, addig fogyasztható. A legtöbb háztartásban felhasználják az ünnepi étkeket, a sonkát, a csülköt és a főtt tojást: rakott krumpliként és babgulyásként nemesül a maradék.