2021.05.18. 07:33
Duplájára emelkedhet az eper ára – a szezon több mint egy hónapot csúszik
Tavaly május 26-tól lehetett Vértesszőlős határában epret szedni, az idén várhatóan két hét csúszással kell számolni. Az őstermelők zöme azt mondja, nem a világjárvány okozta szigorítások, inkább a szeszélyes időjárás az oka annak, hogy az idei szezon június végéig is elhúzódhat. A gyümölcskedvelőknek egyelőre marad a boltban kapható import fajta, amihez mélyen a zsebbe kell nyúlni. De a piacon is lehet válogatni.
Forrás: 24 Óra
Fotó: Hagymási Bence
Az idei eperszezon alakulásáról jelenleg még elég kevés a pontos információnk. Pillanatnyilag a szabadföldi eper nagyrészt csak most virágzik, ezért valószínűsíthetően az előző évekhez képest később indul az érés – fogalmazott lapunknak Tóth Péter őstermelő.
Akár duplájára is emelkedhet az ár
Az biztos, hogy a tavalyinál jóval magasabb árra kell számítani, hiszen a növényvédő szerek is drágultak. Az elmúlt évben például átlagosan 1600 forint körül kínáltak egy kilogramm epret, most a termelők szerint reálisan 2000-ről lehetne indulni. „A fóliások”, akiknél már terem, 3000 forint környékén tudják kilóját eladni, viszont a nagy áruházláncokban már múlt héten megjelent az import eper 1200 forintért. De voltak, illetve továbbra is vannak olyan üzletek, ahol körülbelül 800 forint az akciós ár.
Azt mondja, az úgynevezett fóliás gyümölcs, vagyis a fóliasátor alatt termesztett fajta már kapható a piacokon. Tehát magyar eper is szerepel a kínálatban, nem csak a Spanyolországból és a Görögországból importált. Arról, hogy szűkebb hazánkban mikor lehet részt venni a Szedd magad! mozgalomban, egyelőre csak találgatni lehet.
Az illetékesek egyöntetűen azt mondják, csúszik a szezon. Csak most virágzik az eper, hetekig is elhúzódhat, mire szüretelni lehet. A tavalyi nyitáshoz képest jó, ha csak két hetet késnek.
– Jelenleg zárva vagyunk. Ennek az időjárás az oka. Az elmúlt időben sokszor volt példa talaj menti fagyokra, ráadásul nem olyan régen még havazott is. Jövő hét közepéig pedig eső várható – mondta Tóth Péter, aki szerint az árról még nem érdemes beszélni, hiszen az még több tényezőtől is függhet.
Megtudtuk azt is, hogy nagy a verseny a piacokon – éppen a már említett külföldi eper miatt. A kereskedők között vannak, akik magyar címszó alatt árulják a külföldit, amihez olcsóbban hozzá tudnak jutni. Ezt a legkönnyebben úgy lehet megtenni, hogy vásárolnak pár ládával – a hazai mellé.