2017.07.19. 07:26
Hiába csábítja a Duna, ne fürödjön benne!
A Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság munkatársainak nem kevés feladatot ad a Duna. A horgászokra, fürdőzőkre is figyelnek és számos tanácsot megfogalmaztak. A legfontosabb: a Duna Komárom-Esztergom megyei szakaszán tilos fürdeni.
A nap 24 órájában dolgoznak a dunai vízirendőrök
Fotó: Nagy Tamás
– A Duna magyarországi szakaszán hat vízirendészeti rendőrőrs működik. E közül az első a komáromi, ami egyben a legnagyobb területtel rendelkezik – mondta Borvendég István rendőr őrnagy, a Komáromi Vízirendészeti Rendőrőrs parancsnoka. Az 1850,2 folyamkilométertől, azaz Rajkától, az 1726-os folyamkilométerig, vagyis a táti szigetbejáróig dolgozik a Komáromi Vízirendészeti Rendőrőrs.
A vízirendőrök feladatkörébe tartoznak a Dunával kapcsolatos és az ott végzett valamennyi hajózással összefüggő események, a vízimunkálatokkal kapcsolatos események, szabadidős, sport-, egyéb tevékenység és az ahhoz használt úszólétesítmények, eszközök, valamint a víziközlekedési balesetekkel kapcsolatos feladatok ellátása, azok vizsgálata, a vízterületen közlekedő vízijárművek és vízirendezvények ellenőrzése.
– A nap 24 órájában végzik vízirendőreink a feladatainkat, melyek ellátásához megfelelő számú közúti és vízi járművekkel is rendelkezünk. A Duna mellett ugyanis a vízparti részeket is ellenőrizzük, így például a horgászokat is – mondta Borvendég István.
A komáromi vízirendőrök parancsnoka kiemelte: ha csónakkal közlekednek, nagyon fontos a jármű kötelező felszerelésének, különösen a mentőfelszerelésének a megléte, mert adott szituációban az akár életet is menthet. Amire még felhívják a komáromi őrs munkatársai a figyelmet, hogy a vízi járműben 14 éven aluli személynek, illetve az úszni nem tudó felnőtteknek egyaránt kötelező a mentőmellény viselése.
A rendőr őrnagy kiemelte, hogy a jogszabály szerint fürödni azokon a helyeken szabad, amelyek nem esnek tiltó rendelkezés hatálya alá, illetve külön jogszabály szerint kijelölt fürdőhelynek minősülnek. Hozzátette, hogy korábban egy-két helyen volt ilyen kijelölt hely, azonban a Duna megyei szakaszán jelenleg nincs. Vannak ellenben strandjaink és fürdőink, ahol gondtalanul és biztonságosan fürdőzhetnek. Ha arra kíváncsiak, a mai strandok vagy elődjeik hogyan néztek ki, hogyan ejtőztek a vízben a Komárom-Esztergom megyeiek, nézzék meg képes múltidézőnket!
Mikor és hol tilos fürödni?
– Aki mégis a vízbe merészkedik, az szabálysértést követ el. Az idei szezonban eddig két-három esetben kellett figyelmeztetni fürdőzőket, akik egyből tudomásul vették azt, így nem kellett komolyabb eszközökhöz nyúlni a munkatársaimnak. Az utóbbi időben az figyelhető meg, hogy jogkövetőek az állampolgárok – emelte ki a rendőr őrnagy.
Megújult az őrs
Az idei évben teljesen megújult a Komáromi Vízirendészeti Rendőrőrs épülete, ahol teljes energetikai felújítást végeztek, többek között szigetelést kapott az intézmény, kicserélték az összes nyílászárót, valamint az elektromos és a fűtéshálózatot is korszerűsítették a szakemberek. A projekt a svájci-magyar együttműködési program társfinanszírozásában valósult meg. Az épület fejlesztése mellett az elkövetkező időszakban eszközfejlesztésre is lesz lehetősége az őrsnek.
– Elődömnek volt egy szavajárása, hogy a Dunát tisztelni kell és ez tényleg így van, hiszen nagyon veszélyes. Aki kellőképpen nem ismeri a folyót és belemegy, azt hiszi, hogy csak térdig ér a víz, aztán hirtelen van egy 3-4 méteres gödör és a legtöbb ember ilyenkor pánikba esik, elmerül és már meg is van a baj. Emellett figyeljünk arra is, hogy ittasan ne üljünk vízi járműbe, még csónakba se, hiszen ugyanolyan szabálysértésnek minősül, mintha valaki közúton ittasan kerékpározna vagy gépjárműbe ülne – hangsúlyozta Borvendég István.
Sajnos már az idén is követelt emberéletet a nagy folyó: Észak-Komáromnál fulladt bele a Dunába egy 13 éves fiú júniusban. Három társát sikerült kimenteni a vízből.
A vízirendőrség hasznos tanácsai
Hogy mennyire nem lehet félvállról venni azt az alapvetést, hogy ittasan nem vezetünk hajót, jól mutatja annak az ukrán hajóskapitánynak az esete, aki részegen okozott hajóbalesetet a Dunán, Esztergomnál. Felfüggesztett börtönbüntetést kapott és eltiltották a vízi járművek vezetésétől, miután egy turistahajóval ütközött.