Közel-keleti konfliktus

2024.07.24. 09:16

A katonai segítség felgyorsítását sürgette Benjámin Netanjahu

Az izraeli–palesztin háború 292. napjának eseményeit ismertető hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner, a Világgazdaság és az Origo híreiből válogatunk.

MW

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök beszédet mond az amerikai törvényhozás, a kongresszus két háza előtt a washingtoni Capitoliumban 2024. július 24-én

Forrás: MTI/AP

Fotó: Julia Nikhinson

Hamász: Benjámin Netanjahu kongresszusi beszéde mutatja, hogy nem akar tűzszüneti megállapodást

Az izraeli miniszterelnök szerdai beszéde, amelyet az amerikai kongresszusban mondott, mutatja, hogy nem akar tűzszüneti megállapodást a Gázai övezetben - közölte Számi Abu Zuhri, a Hamász iszlamista terrorszervezet egyik magas rangú tisztségviselője.

Netanjahu beszéde tele volt hazugságokkal, és nem fog sikerülnie neki elkendőznie a kudarcot és a vereséget az ellenállással szemben, ahogy a hadserege által a gázai lakosok ellen elkövetett népirtás háborús bűncselekményét sem

 - mondta Zuhri a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva.

Hangsúlyozta, hogy "a mártírok vére ellen elkövetett árulásnak" fogják tekinteni bármely közel-keleti szereplő szövetségét Benjámin Netanjahuval.

Amerikai-izraeli összetartást és a katonai segítség felgyorsítását sürgette Benjámin Netanjahu

Amerika és Izrael összetartását, és a katonai segítség felgyorsítását sürgette Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök az amerikai kongresszus két házának tagjai előtt mondott beszédében szerdán.

A kormányfő megállapítása szerint a mai időkben nem a civilizációk harca, hanem a barbarizmus és a civilizáció összecsapása zajlik, és fontosnak nevezte az együttműködést az Irán vezette "terror tengelyével" szemben.

A kormányfő a kongresszus republikánus és demokrata párti vezetőinek felkérésének tartott beszédet a washingtoni Capitolium épületében. A beszéd idején nem jelent meg a teremben - részben tiltakozásul - mintegy 30 demokrata törvényhozó, és a szenátus elnöke, Kamala Harris alelnök sem ült a pódiumon; őt a rangidős demokrata párti szenátor, Ben Cardin helyettesítette. Kamala Harris kampányeseményen vett részt Indiana államban a beszéd idején, és azt közölte, hogy magántalálkozót tervez az izraeli kormányfővel.

Benjámin Netanjahu beszédében felidézte a 2023. október 7-én Izrael ellen végrehajtott terrortámadás körülményeit és a Hamász iszlamista terrorszervezet több ezer fegyverese által elkövetett erőszakot, és a 255 ember elhurcolását.

"Nem nyugszom, amíg minden túsz haza nem térhet családjához" - ígérte és azt is hangsúlyozta, hogy a foglyok kiszabadításáról szóló tárgyalások jelenleg is zajlanak.

Köszönetet mondott Joe Biden amerikai elnöknek a túszok kiszabadítása érdekében tett erőfeszítéseiért, valamint az Egyesült Államok és polgárainak kiállásáért. Az izraeli kormányfő köszönetet mondott Joe Bidennek az Izraelnek nyújtott támogatásért, a katonai segítségért, illetve Izrael meglátogatásáért is, valamint felidézte Biden 50 éves politikai pályafutása során az Izrael felé kinyilvánított barátságát.

Izrael miniszterelnöke egyben az Egyesült Államokból érkező katonai segítség felgyorsítását kérte annak érdekében, hogy a háború mielőbb lezárható legyen.

Hangsúlyozta: Izrael célja, hogy megadásra kényszerítse a Hamászt, illetve ha ez nem történik meg addig harcoljon, amíg a palesztin szervezet létezik. Hozzátette, hogy a Hamász legyőzését követően létrejöhet egy új, fegyvermentes Gázai övezet, amelyet olyan palesztin civilek vezetnek, akik nem törekszenek Izrael megsemmisítésére.

Benjámin Netanjahu felvázolta a Közel-Keletre vonatkozó elképzelését is, amit egy Irán elleni szövetségként képzel el, és amihez a régió minden államát várja. Az együttműködés neveként Ábrahám Szövetséget javasolta, kiindulva az arab-izraeli megbékélést hivatott Ábrahám Egyezményekből.

Köszönetet mondott Donald Trumpnak is, aki elnökként támogatást nyújtott az Ábrahám Egyezmények megkötésében. Megköszönte a volt elnöknek, hogy hivatali időszaka alatt az Egyesült Államok elismerte Jeruzsálemet Izrael fővárosaként, és egyben örömét fejezte ki, hogy Donald Trump túlélte az ellene július 13-án megkísérelt merényletet.

NETANJAHU, Benjámin
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök beszédet mond az amerikai törvényhozás, a kongresszus két háza elõtt a washingtoni Capitoliumban 2024. július 24-én
Fotó: Will Oliver / Forrás: MTI/EPA

Benjámin Netanjahu kijelentette, hogy azok, akik Izrael ellen tüntetnek a Hamász és a gonosz oldalára álltak, amiért szégyellniük kell magukat. Bírálta az elit amerikai egyetemek azon vezetőit, akik nem ítélték el egyértelműen az intézményeikben az elmúlt hónapokban történt antiszemita megnyilvánulásokat.

Az amerikai hírszerzésre hivatkozva kijelentette, hogy Irán támogatást nyújt az Egyesült Államokban szervezett Izrael elleni tüntetésekhez, azokat, akik ezeken részt vesznek, Irán "hasznos bolondjainak" nevezte és megállapította, hogy Irán az Egyesült Államok szétrombolását is célozza. 

Szégyenteljesnek mondta a Nemzetközi Törvényszék főügyészének vádjait az izraeli kormány tagjai ellen, és kijelentette, hogy nem Izrael tart vissza humanitárius szállítmányokat a gázai civilektől, hanem azokat a Hamász lopja el. Vitatta, hogy Izrael civileket veszélyeztet katonai műveletei során, és azt mondta, hogy Izrael szórólapok millióval és telefonhívások ezreivel figyelmezteti a civileket, miközben a Hamász próbál az emberek mögé bújni ezzel veszélyeztetve őket.

Adatokra hivatkozva azt mondta, hogy Izrael Hamász elleni háborúja során a városi hadviselés körülményeihez képest jóval kevesebb civil veszti életét.

A beszéd idején a közönség soraiban voltak a Hamász elleni háborúban részt vett izraeli katonák, valamint túszok izraeli és amerikai családtagjai, és ott volt az izraeli hadsereg májusi akciójával kiszabadított 4 túsz egyike is.

Benjámin Netanjahu beszédének idején Izrael ellenes, palesztinpárti tüntetők gyűltek össze Washington belvárosában a Capitolium közelében, egy csoportjuk a rendőrökkel is összecsapott. A törvényhozás épületét acélkordon övezte. Kedden több száz aktivista a Kongresszus egyik épületében is tüntetett.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hétfőn érkezett Washingtonba, a tervek szerint csütörtökön a Fehér Házba látogat, ahol Joe Biden elnökkel találkozik.

A kormányfő pénteken Floridába látogat, ahol a kedden bejelentett tervek szerint Donald Trump volt elnökkel és republikánus elnökjelölttel találkozik.

EU: orvosi kezelésre szoruló palesztin gyerekeket szállítottak Spanyolországba uniós segítséggel

Tizenhat, orvosi kezelésre szoruló palesztin gyermeket és családjukat szállították át az Európai Unió segítségével Egyiptomból Spanyolországba szerdán – jelentette be az Európai Bizottság, hozzátéve, hogy ez az első ilyen jellegű művelet.

A testület brüsszeli közleménye szerint a műveletben az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusa (EUCPM) mellett az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Palesztin Gyermekek Segélyalapja (PCRF) is részt vett.

A közleményben aláhúzták, hogy mind ez idáig Spanyolország mellett Belgium, Olaszország, Luxemburg, Málta, Románia és Szlovákia ajánlott fel segítséget az egészségügyi evakuációkhoz, beleértve a gyerekek szállítását és elhelyezését.

A kezelésre szoruló gyerekek Európába szállítása várhatóan az elkövetkezendő hetekben is folytatódik, a műveletekben az említetteken kívül az EU vészhelyzeti reagálási koordinációs központja (ERCC) is részt vesz.

Sztella Kiriakídisz, az Európai Unió egészségügyi biztosa felhívta a figyelmet arra, hogy a gázai humanitárius válság mélyülésével egyre nő azok száma, akik nem jutnak életmentő orvosi kezelésekhez, ezért az EU-nak igyekeznie kell biztosítania a leginkább rászorulók – elsősorban gyerekek – egészségügyi célú kimenekítését.

Janez Lenarcic, a válságkezelésért felelős uniós biztos rámutatott arra, hogy a kevés épen maradt gázai kórház túlzsúfoltsága miatt az ilyen jellegű evakuálások „fontosabbak, mint valaha”, hozzátéve, hogy Izraelnek mindent meg kell tennie e műveletek megkönnyítéséért.

A közleményben jelezték azt is, hogy idén az EU humanitárius költségvetésének már 23 százalékát, több mint 32 millió eurót (12,4 milliárd forint) fordított a Gázai övezet egészségügyi támogatására.

Izraeli rajtaütés nyomán rommá vált házak között sétálnak emberek a ciszjordániai Tulkaremben 2024. július 23-án
Fotó: Alaa Badarneh / Forrás: MTI/EPA

Palesztinpárti tüntetőket vettek őrizetbe a washingtoni Capitoliumnál

Az amerikai rendőrség őrizetbe vett több palesztinbarát tüntetőt az amerikai kongresszusi épületegyüttes egyik irodaházában kedden, egy nappal azelőtt, hogy Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a képviselőház és a szenátus együttes ülésén beszédet mond.

A tüntetők törvényesen léptek be a Cannon House irodaházba, amely a kongresszusnak otthont adó Capitoliumhoz tartozik – közölte a létesítmény rendőrsége.   

Az épületben azonban nem engedélyezett a tüntetés, és a tiltakozókat felszólították, hogy fejezzék be akciójukat. A hatósági tájékoztatás szerint a tüntetők nem tettek eleget a felszólításnak, ami az épület kiürítéséhez vezetett.

Az elmúlt hónapokban már tartottak hasonló tüntetéseket az épületben.

Médiajelentések szerint a mostani akciót a Jewish Voice for Peace nevű aktivistacsoport szervezte.

„Itt vagyunk, abban az épületben, ahol az elmúlt kilenc és fél hónapban a kongresszus tagjai újra és újra úgy döntöttek, hogy népirtáshoz használt bombákat küldenek” – írta a szervezet az X közösségi médiaplatformon.

Benjámin Netanjahu szerdán a kongresszus együttes ülésén mond beszédet. A látogatáshoz kapcsolódóan Joe Biden elnök és Donald Trump republikánus elnökjelölt is tárgyalásokat folytat az izraeli kormányfővel. Kamala Harris amerikai alelnök, Biden valószínű utódja az elnökválasztási versenyben, szintén találkozni kíván Netanjahuval.

Ez történt kedden:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában