2024.11.03. 12:46
Interaktív fotó: ennyit változott 60 év alatt a felszabadulás szobra
Akkor és most sorozatunkban most megmutatjuk, mennyit változott a felszabadulás szobor és környezete több mint fél évszázad alatt.
Akkor és most sorozatunkban egy-egy interakítv fotóval mutatjuk meg Komárom-Esztergom vármegye ismert helyszíneit, épületeit. A képek mellé pedig rövid helytörténeti áttekintést is adunk.
A szobor 1963-ban:
A szobor 2024-ben:
Így írt a szobor átadásáról a Dolgozók Lapja, 1958. augusztus. 27-én: Felejthetetlenül szép ünnepély zajlott le vasárnap Oroszlányon. Több mint egy esztendős tervezés és munkálkodás után, nagyértékű társadalmi munkával elkészült a Haraszt-hegyen a megye legszebb, legimpozánsabb szovjet hősi emlékműve. A szocialista bányászváros legszebb helyén: az eljövendő kultúrparkban, közvetlenül a megépülő város főtere fölött kapott helyet a emlékmű. A városi Hazafias Népfront, a városi tanács, valamint különböző tömegszervezetek és szervek együttes munkássága nyomán készült ez az emlékmű. Felépítéséihez több mint 3 vagon Balatonalmádiból beszerzett vörös követ használtak fel. A megtervezett emlékmű közel másfél hónap alatt elkészült.
Az avatáson sokezer oroszlányi bányász és családtagja jelent meg. Nagy Béla, a Hazafias Népfront városi bizottságának elnöke adta át a szobrot Mokri Pálnak,a városi tanács végrehajtó bizottsága elnökének, a város lakosságának. Az avatáson részt vett és felszólalt Apró Antal elvtárs. Elmondta, hogy közvetlenül az ellenforradalom után volt a városban és akkor igen nehéz volt a helyzet, sokan nem bíztak abban, hogy valaha sor kerülhet egy-egy ilyen ünnepségre. Apró elvtárs éppen ezért hangsúlyozta, hogy az emlékmű avatása egyben legyen fogadalom tétel is: többé az ellenség nem okozhat ilyen eseményt, mint amilyen 1956 októberében történt.
A Szovjetunió nagykövetségéről vendégségben levő küldöttség nevében Oszipov elvtárs mondott rövid beszédet, melyben hangsúlyozta, legyen ez az emlékmű a szovjet—magyar barátság örök jelképe. A 2,80 méter magas szép emlékművet Ungvári Lajos Kossuth-díjas szobrászművész készítette, közel egy esztendős munkával.
Akkor és most sorozatunk további részei: