3 órája
Itt az öt legfontosabb dolog, amivel felkészítheted az autódat a télre
Tudtad például, hogy a nyári helyett miért kell téli szélvédőmosót használni? Dr. Farkas Károly, a Magyar Autóklub Közép-dunántúli Régiójának alelnöke segítségével összegyűjtöttük a legfontosabbakat, amiket az autó téli felkészítése kapcsán tudni kell.
Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat, amelyek betartásával alaposan felkészítjük autónkat a téli időjárás veszélyeire. Mindebben dr. Farkas Károly, a Magyar Autóklub Közép-dunántúli Régió alelnöke volt segítségünkre.
Talán az első és legfontosabb feladat: lecserélni a nyári gumit télire. Érdemes ezt minél előbb, még a tél beállta előtt elvégeztetni. Ezzel elkerülhetjük a gumicsere szezonban szokásos várakozást, illetve az átmeneti időszakban is biztonságban autózhatunk, amikor a kora reggeli órákban már közelíti a hőmérséklet a 0 fokot, de a napközbeni hőmérséklet még 10 fok fölé is mehet.
Ne féljünk összekeverni!
Második teendő az ablakmosó folyadék cseréje. Ajánlatos már októberben a téli ablakmosó folyadékot használni utántöltésre, hogy a tartályban lévő nyári folyadék fokozatosan kiürüljön. Ha esetleg mégis elfeledkeztünk róla és a nagy hidegben észleljük, ne aggódjunk. – Mivel nincsenek nagy hidegek, nem kell attól tartani, hogy a tartályban megfagy a nyári folyadék. Bátran öntsünk rá, semmi gond nem lesz azzal, ha összekeveredik a kettő – árulta el.
Érkezzünk 15 perccel korábban
– Készüljünk fel a jeges szélvédő letakarítására – emelte ki dr. Farkas Károly. A szakember szerint a rossz idő beálltával jó, ha 10-15 perccel korábban érkezünk az autóhoz, mert ha az nincs garázsban vagy fedél alatt, akkor nem lehetünk biztosak benne, milyen állapotban fogad majd minket. – Mindig legyen nálunk jégkaparó vagy esetleg szélvédő jégoldó folyadék. Bár vannak olyan autók, ahol fűthető az első szélvédő, de az oldalablakokra is gondolni kell. Az oldalsó üvegeket is jégmentesíteni kell, hogy biztonságosan kilássunk a járműből minden irányba – tette hozzá dr. Farkas Károly.
Ha hosszabb útra indulunk...
Az akkumulátorokról is ejtettünk néhány szót. Elöljáróban annyit mondott, kimondottan nem szeretik a hideget. – Lehetőség szerint ne hagyjuk az autót huzamosabb ideig beindítás nélkül, mert az akkumulátor energiaszintje így jelentősen csökkenhet – így hangzik a jótanács. Ajánlott néhány naponta legalább egy rövid ideig beindítani az autót, hogy elkerüljük az akkumulátor problémákat.
– Amennyiben az autót napi szinten hosszabb utakra használjuk, vagy csak egy-egy hosszabb útra indulunk, érdemes vészhelyzetre néhány praktikus dologgal készülni a csomagtartóba – tette hozzá és azt is, hogy ilyen például a hóseprű, a kis méretű hóásó, az elemlámpa, a takaró, az autós telefon töltő. Zárszóként még egy jó tanácsot említett: ne számoljuk ki a tankolást a végsőkig, mindig legyen elegendő üzemanyag az autóban, hogy hosszabb elakadás esetén a fűtés biztosított legyen.
Jobbra csúszott, merre tekerjem a kormányt?
Nem szabad elfelejteni, hogy a téli autózás még a gyakorlott vezetők számára is jelenthet kihívásokat. Nem csak hóhelyzetben kell jobban figyelni, mert a téli vezetés számos egyéb veszélyhelyzetet is tartogat. Dr. Farkas Károly szerint alapvető szabály: ha az autó megcsúszik, akkor az azzal megegyező irányba kell tekerni a kormányt. Csak így lehet elkerülni, hogy megperdüljön az autó.