2 órája
Negyed évezrednyi öröklét: Tata szívében hősök is nyugszanak
A Környei úti temetőt már bemutattuk, most az Almási úti temetőről mesélünk el néhány érdekességet halottak napja és mindenszentek alkalmából. Mint az a Honismeret 1983-as számában olvasható a 18. század végén nyitották meg ezt a sírkertet, 1789-es dátummal is van itt sírkő.
Az Almási úti temető Bacsó Béla úti főbejáratánál áll a város egyik legszebb bronzszobra, amely Erdey Dezső szobrászművész alkotása: egy feltartott kézzel fohászkodó nő életnagyságban.
Az Almási úti temető története évszázadokra nyúlik vissza
A Treisz-kriptában nyugszik dr. Treisz János törzsállatorvos, szakíró, a kisbéri, majd a dióspusztai ménes vezetője, aki Magyarországon elsőként hajtott végre mesterséges megtermékenyítést a kisbéri ménesnél, 1913-ban. Tőle nem messze alussza örök álmák Kamondy László. A József Attila-díjas író Tatán töltötte ifjú korának jelentős részét, a város piarista gimnáziumában érettségizett, s gyakorta hazalátogatott később is szüleihez, barátaihoz.
Itt nyugszik dr. Hamary Dániel is. Az orvos, író az 1848-49-es szabadságharc honvédtisztje volt, könyvet írt a komáromi vár védelméről, és számos orvosi szakkönyve, tanulmánya, verse és életképe jelent meg. Alig néhány sírhellyel odébb magasodik Vaszary Jánosnak, a modern magyar festészet egyik legkiemelkedőbb képviselőjének hatalmas tömegű fehér sírköve. Felirata: „Itt várja a boldog föltámadás napját Vaszary János festőművész lánglelkének porhüvelye sz. Kaposvárott 1867. nov. 30. 1920-32. a Képzőművészeti Főiskola tanára volt. Budapesten 1939. ápr. 19.”
GALÉRIA: Régi sírkövek Tatán az almási úti temetőben (Fotó: F.P.)
Fotók: Flajsz PéterAz Almási úton temették el Henry Milne angol lovas trénert is. Az egykor híres tatai istállókhoz és versenyekhez szerződtetett szakemberek közül ő volt a legismertebb. Tokió nevű lova 1895 körül számos hazai és külföldi versenyt nyert (Bécsi Derby, Berlini Nagydíj ). Ugyanabban a sírban nyugszik Milne veje Dr. Stransky János fogorvos, autodidakta festő és művészetpártoló, aki akupunkturás kezeléssel is gyógyított.
Honvédtisztek is nyugszanak itt az 1848-49-es szabadságharc résztvevői közül: Titteldorf József és Károly. Az Esterházyak főhalászmestere, Valasek Ferenc is itt várja a feltámadást. Ő volt az, aki a 19. század végén lecserélte az Öreg-tó teljes halállományát, hogy nagyobb hasznot hozó halakat tenyészthessen. Ettől az eseménytől számítják Magyarországon a nagyüzemi halászat kezdetét.