2024.11.01. 10:11
A temető, ahol 117 éve alusszák az örök álmot
A sírkertben szabadságharcos és piarista tanítók is alusszák örök álmukat. A Környei úti temetőben 117 éve temetkeztek először.
Halottak napja és mindenszentek táján a sírkerteket járva számos régi sírt fedezhetünk fel. Most a tatai, Környei úti temető történetét mutatjuk be röviden, kitérve néhányra azon híres emberek közül, akik itt nyugszanak.
A környei úti temető és amit rejt magában
Mint az az 1983-as Honismeret című folyóiratban olvasható, 1907-ben temették el az első halottat az egykor szentiváninak nevezett sírkertben. A Környei úti temetőben állt eredetileg Flóris Benő rektortanár mellszobra, amelyet 68 darabra szabdaltak fel a 2010-es évek elején színesfémtolvajok. A református egyházközség 2013-ban avatta fel fel újra a maradványokból helyreállított Sződy Szilárd-alkotást, de biztonsági okokból már nem a temetőben, hanem a református templom udvarán. Érdekesség, ennek épp most volt az évfordulója, 2018. október 31-én avatták ugyanis fel a mellszobrot.
GALÉRIA: Régi sírkövek Tatán a környei úti temetőben (Fotó: F.P.)
Fotók: Flajsz PéterA Környei úti temetőben nyugszik még báró Difturth Móricz történetíró, az 1765-ben alapított piarista gimnázium számos tanára, többek között Stech Alajos festőművész, Lengyel József, Viszolajszky Iszván és Fábián Imre író, újságíró, dr. Vincze József irodalomtörténész. A kegyesrendi gimnáziumot országos hírű, elismert iskolává tevő két igazgató, Magas Mihály és Pintér Elek is itt nyugszik, ahogy a magyar közigazgatás atyja, Magyary Zoltán, valamint felesége, dr. Techert Margit is.
Itt alussza örök álmát Hambalek József honvéd katonatiszt is, aki részt vett az 1848-49-es szabadságharcban.