Rákóczi Szövetség

2024.08.19. 21:07

A Lánchídról tartott előadást a lánchidat felújító mérnök

Medgyesiné Buncsák Mária Oroszlányban tartott előadást. Múlt és jelen címmel mutatta be a Széchenyi lánchíd történetét a hallgatóságnak.

Kemma.hu

Az oroszlányi Rákóczi Szövetség szervezésében, augusztus 8-án, Medgyesiné Buncsák Mária vetítés kíséretében tartott érdekfeszítő előadást a Széchenyi lánchíd történetéről és felújításáról - találtuk meg a hírt Oroszlány honlapján. A Lánchíd a megépülését követő 175 évben számos ponton átalakult, de műszaki tekintélye és páratlan megjelenése változatlan maradt. Érdemes tudni, hogy maga az előadó volt a lánchíd legutóbbi, 2021 és 2023 között zajló, teljes körű szerkezeti és műemléki felújításának vezető mérnöke.

Széchenyi István 1821-ben megelégelte a Duna erős jégzajlása miatt bajossá váló átkelést, ami a pestiek életét megnehezítette. Ekkoriban vetődött fel benne a híd megépítésének gondolata.

Közel két évtized telt el, míg 1840-ben Adam Clark vezetésével leverték az első cölöpöt a budai mederpillérnél. További két év kellett az összes cölöp leveréséig, holott megesett, hogy egyszerre nyolcszázan dolgoztak rajta. 1842-ben V. Ferdinándot képviselve József nádor tehette le a híd alapkövét.

A nagyszabású munkához idő kellett, ráadásul az 1848-as forradalom és szabadságharc eseményei elvonták az erőforrásokat. 1848 nyarán leszakadt az utolsó álló elemet tartó csigasor vonólánca, amely magával rántotta a hidat a rajta álló Széchenyivel együtt, aki szerencsésen kiúszott.

Korlátozott áthaladásra már a híd 1849. november 20-án történő hivatalos átadása előtt lehetőség volt. A hídon vihették a Szent Koronát a Debrecenbe induló vonathoz. Félelemteli légkörben, ünnepi beszédek nélkül éppen az a Haynau vezette az átadási ceremóniát, aki pár héttel korábban végeztette ki az aradi vértanúkat.

A történet megrázó része az, hogy Széchenyi István elmegyógyintézetbe került, mielőtt megjelenhetett volna az átadáson, és valaha is átmehetett volna a később róla elnevezett lánchídon.

A felhajtóknál 1850 óta Marschalkó János négy híres kőoroszlánja strázsál – melyeknek a hiedelmekkel ellentétben van nyelvük, csak a járdáról nem látszanak.

A 2. világháború során, 1945. január 18-án a visszavonuló német hadsereg felrobbantotta a Lánchidat. A helyreállítási munkálatok befejeztével a felújított híd átadása éppen a híd átadásának százéves évfordulóján, 1949. november 20-án történt.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában