2024.06.01. 18:00
Fafaragó táborban készült Dunaalmás új pihenőhelye
Jókedvűen, szívvel és láncfűrésszel készül Dunaalmás új pihenőhelye. A fafaragó tábor résztvevői egy hét alatt készítették el a kerékpártárolót és a szaletlit a különleges paddal.
Láncfűrészek morajától volt hangos a dunaalmási Pihenő-tó az elmúlt héten. A fafaragó tábor május 24-én kezdődött, a résztvevők pedig szó szerint nagy fába vágták a fejszéjüket, vagyis a fűrészüket.
A csapat ugyanis felkérést kapott, hogy egy régi, elszáradt platán törzséből készítsenek egy kerékpártárolót és padot, fölé pedig egy szaletlit. Gengeliczky Dávid, a tábor vezetője a Kemma.hu kérdésére elmondta, hogy szívesen tettek eleget a felkérésnek, cserébe a település látta vendégül a csapatot.
Pihenőhely készült a fafaragó táborban
– Tavaly itt horgásztam a környéken, amikor találkoztam Makay Tiborral, a település polgármesterével, akiben felmerült, hogy az itt lévő kiszáradt, kivágott platánfából szeretnének valamit készíteni. Megnéztük a farönköt és arra gondoltunk, hogy egy pihenőrönköt készíthetnénk belőle, ami a régi helyén, a Pihenő-tó mellett maradna – emlékszik vissza a kezdetekre Dávid, aki elmondta, hogy a fafaragó tábort még édesapja, Gengeliczky László hívta életre Tatabányán immár 44 évvel ezelőtt. Sajnos édesapja már három éve nincsen közöttük, de a társaság tovább viszi a hagyományt. Idén pedig először Dunaalmáson is össze jött a csapat.
– Édesapám négy éve hagyta rám a táborok vezetését. Igazából ez egy régi összeszokott csapat, aki civilben teljesen mással foglalkozik, senki sem fafaragó. Én például értékesítő vagyok – árulta el a tábor vezetője, aki elmondta, hogy mindenki örömmel vállalta a feladatot. Van aki csak 2-3 napot tudott részt venni a táborban, de többen is egy teljes hetet ki tudtak szakítani az életükből, hogy elkészülhessen a dunaalmási pihenőhely. A táborba a vármegyén túlról is érkeztek.
Alkotni szeretnének
– Ide mindenki azért érkezik, hogy alkosson valamit. Tatabányán ez ugyanígy zajlik, az önkormányzat finanszírozza és minden évben van egy projekt amit megnevezünk, hogy mit készítsünk. Itt mindenki a saját idejét adja ahhoz, hogy valamilyen értéket alkosson és valamit hagyjon maga után – magyarázta Dávid, aki elmondta, hogy mindenki a saját gépét használja. A nagyobb munkákhoz erősebb benzines láncfűrészre van szükség, de van olyan amihez elég az elektromos is.
– De nem csak láncfűrésszel dolgozunk. Van itt minden, a dekopirfűrésztől kezdve a sarokcsiszolón át a körfűrészig, illetve kéziszerszámok is. Például a rönkre felkerült Dunaalmás címere is, ami teljesen kézi szerszámokkal készült el – mutatta a különböző szerszámokat Dávid, aki szívesen lát fiatalokat is a csapatban.
– Sajnos egyre kevesebb fiatalt érdekel ez a szakma, így mindig örülünk, ha újak is csatlakoznak közénk. Szívesen megmutatjuk nekik a különböző fogásokat, módszereket. Itt mindenki megtalálja azt a feladatot, ami számára megfelelő. A fontos, hogy a táborban mindenki jól érezze magát és a végeredménnyel is elégedettek legyen a település – tette hozzá a fafaragó tábor vezetője.