2024.04.10. 16:00
Tájidegen teknősöket halásznak ki a tóból
Aki gyakran sétál Tatabánya Milleniumi közparkban, annak feltűnt, hogy március végén két úszó csapdát helyeztek ki a Csónakázó-tóban. Cikkünkből kiderül, mi az összefüggés az akció, a teknős és az állatvédelem között.
Két speciális úszót telepítettek a Csónin. Ennek segítségével gyűjtik össze az inváziós, azaz az idegenhonos teknősöket a tatabányai tóból.
Március 21-e óta 20 ékszerteknőst sikerült kifogni és elszállítani –tette közzé a Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület a közösségi oldalán a minap. Mint írják, szervezetük az önkormányzattal, az Árpád Gimnáziummal, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósággal és a Fővárosi Állatkerttel közösen nekifogott a tatabányai Csónakázó-tó helyi jelentőségű védett természeti területen az idegenhonos, inváziós teknős egyedek befogásának. Az akció az állat-és a természetvédelem miatt fontos.
A teknős tucatszámra elszaporodott
A posztban kitérnek arra is, hogy állományrobbanás történt. Főként a megunt háziállatként kikerült vörös- és sárgafülű ékszerteknősök élnek és szaporodnak nagyobb egyedszámban. Jelenlétük pedig több okból sem kívánatos.
- A Kárpát-medence egyetlen őshonos teknősének, a mocsári teknősnek táplálék- és napozóhely-konkurenseiként jelentősen rontják azok életfeltételeit,
- ezen felül egzotikus parazitáik és kórokozóik terjesztésével veszélyeztethetik nem csak a mocsári teknősöket, hanem más őshonos vízi élőlényeinket is,
- a vonatkozó törvényi szabályozásoknak megfelelően a vízi élettér ökológiai működésére az egyik legveszélyesebb inváziós faj a vörös- és sárgafülű ékszerteknős.