2024.03.20. 17:25
Fagykár: elvihette az éjszakai fagy a termés jelentős részét
Szerdán éjjel ismét fagypont alá csökkent a hőmérséklet, a vármegye egyes pontjain -5 Celsius-fok alatti értékeket mutattak a hőmérők. Ahol nem védekeztek kellőképpen, ott nagy lehet a fagykár, jó eséllyel elvitte a fagy a termés jelentős részét.
– Különböző fejlettségi állapotban eltérő a gyömölcsfák virágainak fagytűrő képessége – tudtuk meg Milotai Richárd esztergomi természetvédelmi mérnöktől, aki az elmúlt napokban az időjárás előrejelzésnek és a fagykár esélyének csökkentése érdekében megfelelően megtette a szükséges lépéseket.
Mint mondta, például kajszibarack esetében ha a fa teljes virágzás fázisában van, akkor -2 Celsius-fokos éjszakai hőmérséklet esetén akár 90 százalékos is lehet a fagykár. Ha viszont még nem teljesen nyílt ki a virág, vagy már megtermékenyült a bibe, akkor valamelyest jobban tűri a fagyot a növény. Ilyen esetben például a -4 Celsius-fokot is elviseli.
Szerdán reggel ellepték a negatív előjelű hőmérsékleti adatokat tartalmazó fotók a közösségi oldalakat és többen a -5 Celsius-fok alatti értékek láttán joggal kezdtek el aggódni azon, hogy vajon idén lesz-e termés a gyümölcsfákon.
Többféle fagykár létezik
Milotai Richárd szerint nem mindegy, hogy milyen körülmények között csökken 0 Celsius-fok alá a hőmérséklet, ugyanis a tavaszi fagyoknak több fajtája van. A kisugárzási fagy esetében a földfelszínből sokkal több hő sugárzik ki, mint amennyire napközben felmelegedett. Ilyenkor a talaj mentén és a földközeli rétegben jelentkezik csak igazán a fagy. Ha viszont északi eredetű, hideg légtömegekkel erőteljes hidegfront érkezik, akkor szállított fagyról beszélünk. Utóbbi a legrosszabb, ilyen esetben akár a -4 Celsius-fok kritikusnak számít, főleg, ha a fa az erőteljes virágzás fázisában van.
– Az elsődleges fagykár az, amikor a fagy elviszi a termést. A másodlagos fagykár alatt pedig azt értjük, hogy nem fagy el a virág, de a fagypont alatti hőmérsékletek miatt legyengül a növény. Ilyenkor gombafertőzés nyomán kialakulhat a monília nevű betegség, ugyanis csökken a fa ellenálló képessége. Erre a virágszirmok barnulása nyomán is lehet következtetni – magyarázta.
Több módon is készülhetünk a fagyra
Az elsődleges fagykár elleni védekezés nemcsak a nagyobb gazdaságokban, hanem akár a saját háztáji kertünkben is fontos. Milotai Richárd elmondta: többféle módszer létezik arra, hogy megóvjuk a virágzó fákat a fagykárosodástól. Az egyik legismertebb közülük a fagyvédelmi öntözés, melynek lényege, hogy fagypont körüli hőmérsékletkor vizet permetezünk az ágakra, a kristályosodás közben hő termelődik, ami bizonyos mértékek fagypont felett tartja a növény hőmérsékletét. Másrészt, ha a vízpermet ráfagy az ágakra, virágokra, akkor a jégrétegen „kívül tartja” a légkörben lévő hideg levegőt. A szőlőkben, gyümölcsösökben olykor füstöléssel védekeznek, mellyel megmozgatják a légréteget, de a paraffingyertyás védekezés is elterjedt.
A HungaroMet még a hét elején közölte, hogy szerda hajnalban várható országszerte a legnagyobb mértékű és területi kiterjedésű fagyveszély, az előrejelzés pedig be is jött. Ugyanakkor tájékoztatásuk szerint a következő napokban némileg enyhülni fog az időjárás, erősödik a nappali felmelegedés és hamarosan már nem kell tartanunk éjszakai fagyoktól.