2024.02.22. 06:55
Az Árpád-kor egy templomának maradványa Környe és Vértessomló között
Az Árpád-kor egy templomának maradványa látható Környe és Vértessomló között az út mentén. Vajon hányan vették észre, hogy hétszáz évnél is idősebb építmény mellett suhannak el? Sokszor észre sem vesszük az Árpád-kor, vagy más évszázadok, évezredek emlékeit.
Az épület alapfalai változó magasságúak, látszik, hogy gondozzák. A hajó középen két hatalmas kőtömb áll
Forrás: 24 Óra
Fotó: Flajsz Peter
Árpád-kori templom maradványai állnak Környe és Vértessomló között. Az autóban ülve azt vesszük észre, hogy az út mellett lévő kerítés egy rövid szakaszon eltűnik: ott van a kis templom. Rozsdás fémnyíl mutat befelé, de messziről sajnos nem látszik. Tábla, információ nem jelzi, hogy itt érdemes leállni, pedig aki megteszi, visszaröppenhet csaknem nyolcszáz évet az időben.
Meglelni nem nehéz a helyet, ha beírjuk a keresőbe, feldobja, ám a parkolás némi fejtörést okoz. A lekerített magánterülettel szemben lévő úton van lehetőség arra, hogy leálljunk járműveinkkel. Innen lehet megközelíteni az emlékművet.
Gondozott az Árpád-kor temploma és környezete
A körtemplom közvetlenül a forgalmas út mellett áll. Az épület alapfalai változó magasságúak, látszik, hogy gondozzák. A hajó középen két hatalmas kőtömb. A félkör közepén, a kisebbik tetején egy fehér angyalka ült ottjártunkkor, és vigyázta a templom csendjét. Nehéz dolga volt, sorra suhantak el a járművek mellettünk. A kőtömb alatt az írás alig olvasható: „Műemlék/Az út két oldalán egykor/ meglévő középkori település/templomának maradványa/Épült a XIII. század közepén”.
A környezet is rendezett. A fű lenyírva. Mikor körbesétáltunk, a vastag moharéteg tetején járkálva úgy tűnt, mintha szivacsokon lépkednénk.
Az „időutazóknak” csak egyvalamire kell vigyázniuk: a gyorsan haladó járművek el ne sodorják, amikor a legjobb pozíciót szeretnék felvenni a fotózáshoz. Az úton megállíthatatlanul rohan az idő, egy lépéssel beljebb mintha megállt volna.
Avas falu plébánia temploma
A nyolc méter belső átmérőjű templom feltehetően a Környétől két kilométerre eső, elpusztult Avas falu plébánia egyháza lehetett – olvasható a kozepkoritemplom.hu weboldalon.
Vajon hányszor suhanunk el a történelem jeles eseményeinek helyszínei és építményei mellett?
Kernye terült el az út két oldalán
Valamikor az út két oldalán település terült el. A népvándorlást követően 250 évig avarok lakták. A vármegyerendszer kiépülése után, 1238-ban említik először egy hivatalos okiraton „Kernye” néven, majd Köves Környe, később Környe településként. A község határában Vértesi László vezetésével végzett ásatások nyomán került elő az Árpád-kori körtemplom maradványa, amelyet vélhetően a XIII. században emeltek. A törökdúlás idején a környék elnéptelenedett – írja a kozepkoritemplom.hu.
Erdei kirándulók kedvenc helyei
Történelmünk darabjai sokszor nehezen vesszük észre. Vagy azért, mert nehezen megközelíthetőek, vagy azért, mert annyira kézenfekvő a jelenlétük.
Vármegyénkben nagyon sok nevezetes, különleges hely van. A Környe és Vértessomló közötti Árpád-kori templom a forgalmas közút mellett van, mégis kevesen állnak meg mellette.
Az erdei kirándulók gyakrabban pihennek meg egy-egy templomromnál. Például Bajon, az Öregkovács-hegyen a Kovácsi körtemplomnál, vagy a csákányospusztai templomrom mellett.