2023.09.30. 13:25
Szent Margit újabb legendája is látható a Keresztény Héten Tatabányán
Huszonötödik alkalommal szervezik meg Tatabányán a Keresztény Hetet. Október 8-a és 15-e között több helyszínen várják különböző programok az érdeklődőket. Ezek kiemelkedő eseménye egy jótékonysági előadás lesz.
Tavaly a Csíksomlyó és a Kárpát-medence értékeit bemutató tárlat fotópályázatának díjazott alkotásaitból nyílt kiállítás
Forrás: Archív
Fotó: SG
A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) Tatabányai Csoportja által szervezett programsorozatra Palkovics Ferenc, a szervezet elnöke hívta fel a figyelmet.
Október 8-án, vasárnap a TSZC Kereskedelmi, Vendéglátó és Idegenforgalmi Technikum és Szakképző Iskola aulájában nyílik meg az eseménysor Szilágyi-Jéger Teréz festőművész kiállításával. A programsorozatot Bencsik János országgyűlési képviselő ajánlja majd a látogatók figyelmébe. A kiállítás október 18-áig lesz látható a KERI Galériában.
Október 9-én, hétfőn 17 órakor a Tatabányai Múzeumban Pál Gabriella régész, néprajzkutató, múzeumigazgató tart előadást Szakralitás a bányászatban címmel. Másnap, kedden ugyancsak 17 órakor a Puskin Művelődési Házban Szeverényi János missziós lelkész várja zenés evangelizációs alkalomra az érdeklődőket.
Szerdán, október 11-én, 14.30 órakor a Szent Margit Gimnázium ad otthont a városi szavalóversenynek, amelyet Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója tiszteletére rendezik meg.
Október 12-én, csütörtökön 17 órakor az Árpád Gimnáziumban Máthé Zsuzsa, a Szent István Intézet igazgatója tart előadást Mit tehetünk ma a következő ezer évért? címmel.
Október 13-án, pénteken 18 órakor a Puskin Művelődési Ház ad otthont a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége Tatabányai Csoportja színjátszóinak közreműködésével és Bognár Istvánné rendezésében színpadra állított darab bemutatójának. A Szent Margit újabb legendája két alkalommal lesz látható. Az első előadás bevételét az Ökumenikus Szeretetszolgálatnak ajánlják fel.
Október 14-én, szombaton 17 órakor a Bánhidai református templomban az Oroszlányi Evangélikus Kórus koncertje lesz hallható, majd másnap, vásárnap zárul a Keresztény Hét Tatabányán a Bánhidai Szent Mihály római katolikus templomban 19 órakor, ahol hálaadó szentmise keretében az igét Hamar László lelkész hirdeti.
A darab kapcsán Bognár Istvánné elmondta: két évtizeden át neves színházakat hívtak meg, idén negyedik alkalommal saját produkciót állítanak színpadra. A 2018-as István király után, egy Szabó Magda és egy Tamási Áron mű közbevetésével ismét történelmi témához nyúltak. Szent Margit újabb legendája a magyar középkorba visz.
Szent Margit ugyan nem játszott olyan meghatározó szerepet hazánk történelmében, mint első királyunk, de élete, áldozatvállalása a ma emberének is üzen. Noha 1270-ben halt meg, és csak 1943-ban avatták szentté, alakja ott állt mindvégig a köztudatban: a Margitsziget az ő nevét viseli, Gárdonyi Géza, Kodolányi János regényben, Kocsis István az ezredfordulón három felvonásos drámában idézte fel a Szent alakját, számos festőművész álmodta meg, milyen is lehetett a Nyulak szigeti szépséges királylány.
-A mi színdarabunk a fenti művek alkotta kép, a hiteles forrás: az 1510-es Margit-legenda, néhány tárgyi emlék, újszövetségi szövegek, de elsősorban a bennünk élő Szent Margit alakjának ötvözése - mondta Bognár Istvánné.
A középkor aszkézise számunkra idegen lehet, de gondoljunk csak a sportolóinkra: micsoda erőfeszítést fejtenek ki, hogy megcélozzák a dobogó csúcsát. Margit is ezt tette, de nem önnön nagyságáért: a szenvedéseket Krisztus megváltói áldozata mellé tette hazája sorsáért, jövőjéért. Ami kiegészíti az eddig róla alkotott képet: kitartóan keresi az elveszett magyar Ószövetséget, mert ennek a magyarság sajátos feladatát, küldetését kell tartalmaznia – tette hozzá Bognár Istvánné.
Szent Margit újabb legendája lesz látható
A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége színjátszói tavaly Tamási Áron Hullámzó vőlegény című drámáját vitték színre. Az idén Szent Margit újabb legendáját láthatja majd a közönség.
-A vesztes muhi csata után, 1241-ben IV. Béla családjával Dalmáciába menekült. Itt ajánlotta fel a királyi pár születendő gyermekét Istennek, ha megmenekül a megfogyatkozott népességű, végigperzselt Magyarország.
Margit négyéves volt, amikor a veszprémi, majd a számára épített szigeti domonkos klastromba került. Érzékeny lélekkel felfogta a küldetése lényegét, és hallatlan felelősségtudattal élte meg azt.
Társnői az elején gyanakodva, ellenséges szemmel nézik Margit alázatát, különös személyiségét, aztán a belőle sugárzó meggyőződés hatására egyenként mellé állnak, majd „átveszik a stafétabotot” – mondta az idén bemutatott darabról Bognár Istvánné.
A darab 1260 és -70 között játszódik, Margit 18 éves korától haláláig. A tíz rövid képet gregoriánok választják el és kötik össze, és egy énekszóló, a Salve Reginí című középkori Mária-himnusz zárja.
A 15 szereplő közül öten felnőttek: tanár, önkormányzati képviselő, jogász, nyugdíjas szakmérnök és nyugdíjas mentőtiszt alkotja a szereplőgárdának ezt a részét. A tíz diák a Szent Margit Gimnázium tanulói közül került ki, lelkesedéssel és igyekezettel formálják meg a szerzeteseket.
-Margit megformálóját az óvárosi templomban hallottam felolvasni: nemcsak jól artikuláltan, hallhatóan beszélt, hanem jól is értelmezte, a megfelelő mértékben átélte a mondott szövegeket. Mint kiderült, nagyon szerencsés választás volt: hitelesen közvetíti Szent Margit gondolatait – zárta a darabbal kapcsolatos ismertetőt Bognár Istvánné, majd hozzátette: október 13-án és 18-án 18 órakor a Puskin Művelődési Házba várják az érdeklődőket.