2023.06.10. 18:57
Oroszlányban kezdik el írni a szakápolási rendszer jövőjét
Oroszlányban jön létre az ország első hat szociális szakápolási központjának az egyike. Mindez egy átfogó rendszerátalakítás első lépcsőfoka.
Hetven ágyat érint az átszervezés, de senkinek sem kell költöznie
Forrás: Google Street View
Júliustól hat szociális szakápolási központ jön létre a tartós gondozásra szorulók ellátására, közölte a Belügyminisztérium az MTI-vel. A tájékoztatás szerint a szakápolási rendszer átalakítása fokozatosan történik, az első ütemben hat intézmény 334 ápolási ágya kerül az egészségügyi ellátórendszerből a szociális ellátórendszerbe július 15-én. Első ütemben Oroszlányban, Pincehelyen, Celldömölkön, Vásárosnaményban, Kunhegyesen, Budapest XII. kerület Hidegkúti úton jönnek létre Szociális Szakápolási Központok.
Mint írták, többhónapos előkészítést követően a tartós ápolásra szoruló, többnyire idős betegek gondozása (a tavaly év végén elfogadott egészségügyi és szociális törvények módosításának, valamint a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően) a jövőben nem egészségügyi, hanem szociális ellátásként történik, hiszen ők nem igényelnek 24 órás orvosi felügyeletet, ugyanakkor ápolásuk-gondozásuk átfogóbb, a szociális ágazathoz tartozó feladat.
A gondozottak, ápoltak átköltöztetésére nincs szükség. Az erről szóló kormányrendelet szerint Oroszlányban 70 ágyat érint az átszervezés. A Oroszlányi Szakorvosi
és Ápolási Intézettől a síkvölgyi Lélekhíd Integrált Szociális Intézmény Komárom-Esztergom Vármegye veszi át a fenntartói szerepet, de a Szociális Szakápolási Központ ugyanúgy marad a Bányász körút 2-ben. Ugyanez igaz a többi intézményre is abból a szempontból, hogy az ápoltaknak sehol nem kell átköltözniük, zaz az eddigi kórházi épület vagy annak része kerül a gondoskodáspolitikáért felelős ágazat, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság irányítása alá.
Hosszútávú célkitűzésnek nevezték, hogy a tartós ápolás-gondozás az ápolási osztályok helyett szakápolási központokban valósuljon meg. Mint emlékeztetett rá a Belügyminisztérium, az egészségügy rövidtávú ellátást nyújt, a szakápolási központ az igénybe vevő otthonaként funkcionál, szolgáltatásai túlmutatnak a fekvőbeteg-ellátó intézményekben biztosított ellátáson. A szociális intézmény teljes ellátást, fizikai, mentális és egészségügyi gondoskodást teljesít, otthon-jellegű elhelyezést biztosít lakóinak, mutattak rá.
A jelenleg ápolási osztályokon ellátott betegek szakápolási központba történő áthelyezéséről az átadó intézmény orvosa fog dönteni. A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság az átvétel előtt 30 nappal - az első ütemben június 15-ig - tájékoztatja az ellátottat, vagy hozzátartozóját, illetve a jogait képviselőt, a szakápolási központban nyújtott szolgáltatásokról, az intézményi jogviszonyról és a térítési díj szabályairól. Ezt követően a betegnek nyolc nap áll rendelkezésére elfogadni vagy elutasítani a szakápolási központba történő felvételét.
A szakápolási központokban a személyi térítési díjat az idősotthonokra vonatkozó szabályok szerint fogják megállapítani, annak számítása azonban eltér az ápolási ágyakon fizetendő szolgáltatási díj számításától. A személyi térítési díj igazodik az ellátott jövedelméhez, a jövedelemmel nem rendelkezők térítésmentes ellátásban részesülnek majd - ismertették. Az ápolási osztályokról a szakápolási központok által átvett egészségügyi dolgozók, ápolók továbbra is az egészségügyi bértáblának megfelelő bérezésben részesülnek majd, így a jogviszonyváltozásból hátrányuk nem származik , tették hozzá.
A közleményben jelezték, hogy a Belügyminisztérium egészségügyi és gondoskodáspolitikáért felelős államtitkárságainak koordinálásával zajlanak a további felmérések, előkészületek a további szakápolási központok létrehozására.