2022.10.27. 18:35
A Cseke hiú matuzsáleme, a „lebegő” platán lett az év fája
Megnyerte a Cseke ikonikus platánja Az Év Fája szavazást. A csütörtök délutáni eredményhirdetésen kiderült: toronymagasan nyert, több mint ezer szavazattal megelőzve a második helyezettet.
A lebegő platán toronymagasan nyert a versenyen
Forrás: azevfaja.hu
3887 szavazatot kapott a Cseke-tavi platánhíd. Az első helyezést jelképező oklevelet a nevező Csurgó-kút Egyesület nevében az alelnök Somogyi Balázs vette át, kiemelve, hogy ez egy nagy dolog, és csodálatos volt a verseny volt.
Ahogy arról beszámoltunk, a döntősök kiválasztásánál a zsűri legfontosabb szempontja a történet, mely megmutatja, hogy az adott fa vagy facsoport miért fontos és különleges az őt nevező közösség számára. Az alapítvány célja a versennyel, hogy felhívja a figyelmet a természet és a közösségek kapcsolatára, illetve a természetvédelem fontosságára.
Érdekesség, hogy ez már a második fás elismerés Tatán: az Öreg-tavi platán 2014-ben az év fája lett, az európai mezőnyben pedig a második legszebbnek választották. Az Év Fáját a közönség választotta meg online szavazás révén, július 1. és október 1. között. Az izgalmak fokozása végett a szavazás állása az utolsó napokbanó rejtve is volt. A tatai platánhíd mögött a második az angyalföldi gesztenyefa lett, 2964 szavazattal, a harmadik helyezett pedig 1963 vokssal a miskolci, 250 éves fekete nyárfa. A Cseke-tavi fát a Miénk a Grund Városvédő Egyesület és a Csurgó-kút Egyesület nevezte a megméretésre. Az eredményhirdetésen utóbbi szervezet alelnöke beszélt arról is, hogy a nevezéssel a szerintük nagyobb védelmet érdemlő Angolkertre szerették volna felhívni a figyelmet, és a következő 20 évben is fognak nevezni szebbnél szebb fákat.
Tata Facebook-oldalán a díj kapcsán kiemelték: örömteli, hogy ismét egy tatai platán került ki győztesen a megmérettetésből, ráadásul az újabb országos sikert kevesebb, mint egy héttel az után érte el Tata, hogy tudatos városfejlesztési tevékenységéért megyénkben először nyerte el a Települési Hild János-díjat, többek között annak köszönhetően, hogy a természeti környezet értékeinek fejlesztése terén, kiemelkedik a magyarországi városok közül.
Mint azt korábban írtuk, a Cseke-tavi platán egyébként az Angolkerttel. Az Esterházy-család megrendelésére Bőhm Ferenc tervezte és építette a tájkertet 230-250 évvel ezelőtt.Kedvelt jegyes- és esküvői, szerelmespáros fotós helyszín egyébként a fa: a föld- és vízszinttel párhuzamos nőtt ugyanis. Méretes törzse egészen benyúlik a tó fölé. A közvetlenül a tó partjára ültetett platánsor több példánya is megdőlt a laza szerkezetű, vizes talajon, de egyik sem feküdt fel a partfalra ilyen csodával határos módon, olvasható a leírásában, amelyben viccesen megjegyzik, hogy egyesek szerint a világ leghiúbb fájával van dolgunk, aki egész évben saját tükörképét csodálja a víz tükrében. A fa egyébként 12 méter magas (avagy hosszú), a törzskerülete 120 centiméter.
Az idei versenyben a következő fákra lehetett szavazni:
- A Hétágfa Tanösvény galagonyafái Kistótfaluban
- Perkátai Öreg Tölgy - az idős fák nagykövete
- Nagy idők tanúja - Páfrányfenyő a keszthelyi kastély parkjában
- Kincses Makkfa-Nagykőrös
- Platán "híd" a tatai Angolkertben a Cseke-tó felett
- Gesztenyefa Angyalföldön- Budapest
- Aggastyán (Micsky hársak)-Dánszentmiklós
- Ősi gyógyító Hársfa az évszakok jegyében-Jobbágyi
- A Bakáts tér Hőse-Budapest
- Akiknek már nem lesz több tavaszuk: a Lengyeli-legelő Fái-Pacsa határában
- 250 éves fekete nyárfa-Miskolc
- A gyógyító fa-Budapest, Népliget