2022.10.08. 17:00
194 éves történelem: igazi kuriózum a tatabányai könyvtárban bemutatott imakönyv
Igazi különlegesség került a József Attila Megyei és Városi Könyvtár birtokába: egy 1828-ban Komáromban nyomtatott imádságos könyv. Dr. Horváth Géza, az intézmény helyismereti szaktájékoztatója tartott ismertetőt erről az Országos Könyvtári Napok keretében.
Forrás: 24 Óra
Fotó: Sugár Gabi
Komáromban adták ki 1828-ban „Weinmüller I. [Imre] Bálint’ betűjivel” azt az imádságos könyvet, amely nemrégiben egy antikvár beszerzés jóvoltából került a megyei könyvtárba. A százkilencvennégy éves nyomdai termék igazi különlegességnek számít. Dr. Horváth Géza fényképeken mutatta meg a könyvet, s közben annak keletkezéséről beszélt a megyei könyvtárban tartott fórumon.
Több szempontból is kuriózum s muzeális gyűjteményünk részét képezi: egyrészt, mert 1850 előtti dokumentum, másrészt helyi nyomdász készítette.
„A’ két atyafi Szent Szüzek Gertrudis és Mechtildis imádságos Könyve, melly a’ mézzel folyó Könyvekből kivétetvén, minden ájtatos Léleknek hasznára kiadatott, és sok szép Énekkel és Imádságokkal megbővítetett” – olvasható az 1828-ban Komáromban kiadott különleges kiadvány címlapján. Az elején egy öröknaptárhoz hasonló rész található, amely 1828 és 1852 között a jeles ünnepek dátumait közli. Fametszetekkel illusztrált, amelyben a különböző napszakokra vonatkozó könyörgések, a bűnös ember fohászkodása éppúgy fellelhető, minta „bódog aszszony öt epedtsége, vagy fájdalmas öt tőrei”, vagy a „Gyönyörűséges Könyörgés, ha mit akar ember B. Aszszony által Istentől megnyerni”, valamint „Foganatos öt imádságok” is fellelhetőek. Mindez „lajtrsom”-ba véve, azaz tartalomjegyzék foglalja össze, hogy a kicsinyke, néhány száz oldalas kötetben pontosan hol, mit lehet olvasni – tudtuk meg dr. Horváth Gézától, a József Attila Megyei és Városi Könyvtár helyismereti szaktájékoztatójától.