2022.09.13. 20:00
Megáldották a tatabányai Szent Margit Gimnáziumot (fotók)
A tudás házaként újjászületett az egykori születések háza.
Spányi Antal, a Székesfehérvári Egyházmegye püspöke áldotta meg a gimnázimot
Forrás: 24 Óra
Fotó: Dallos István
Erkélyről szóló fanfár hirdette: elkészült az iskola. A Modern Városok Program keretében a Székesfehérvári Egyházmegye fenntartásában Szent Margit Katolikus Gimnázium működik az egykori Bányakórház helyén. Turzáné Papp Erika, az intézmény igazgatója köszöntötte a vendégeket, majd kiemelte: az elmúlt években nemcsak fizikailag folyt az építkezés. Kollégákat és olyan szülőket kerestek, akik hittek abban, hogy hamarosan a megújult épületbe költözhetnek.
Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkáraköszönetét fejezte ki azoknak, akik hittek a megvalósításban és tettek is érte. Bencsik János országgyűlési képviselő kiemelte: újjászületett az egykori születések háza. Egykoron több tízezren láttak napvilágot ezen intézmény falai között, majd szemünk láttára kezdett összeomlani. Óriási eredmény, hogy a mindannyiunk számára fontos épület a tudás születésének házaként működhet tovább. Az épületet Spányi Antal, a Székesfehérvári Egyházmegye püspöke áldotta meg, majd a vendégek megtekinthették a csodás épületet.
Az egyházmegye a Modern városok programban 3,6 milliárd forintot kapott a beruházásra. Az összegből első ütemként a kulcsrakész középiskolai főépület, valamint a szerkezetkész tornacsarnok készülhetett el.
A Szent Margit Katolikus Gimnázium átadóünnepsége
Fotók: Dallos IstvánA tornaterem befejezésére, valamint a külső környezet rendezésére, parkoló és kerítés építésre, az udvar kialakítására további 2,2 milliárd forint további forrásigényt nyújtott be a kormányhoz. A leromlott állagú, 120 éves ingatlant 2016 őszén kapta meg a Magyar Katolikus Egyház. A területen a nem hasznosítható épületeket elbontották, de eredeti állapotába állították vissza a kórház helyi védettséget élvező homlokzatát.
A régi kórház területén tucatnyi rossz állapotban lévő építményt kellett elbontani, több mint tízezer köbméter építési törmeléket hordtak el. Az épületbe 2 ezer köbméter betont, 180 tonna vasat építettek be. Szinte mindent egyedileg kellett legyártatni a régi épületrészhez, így készül el száznegyven ajtó és kétszáz ablak.
A főépületben 12 osztályos gimnáziumot alakítottak ki kápolnával, szaktantermekkel, csoporttermekkel, könyvtárral, laborokkal, informatikai helyiségekkel az ingatlan alagsorának, két szintjének és tetőterének hasznosításával. Az intézmény a Tatabányán már működő óvoda és általános iskola nevelési kínálatát egészíti ki. A gimnázium épületében felmenő rendszerben, nyolc év alatt 12 osztályban 400 fiatalra számítanak, az első tanév hat osztállyal indul el az új intézményben.