2022.07.06. 20:00
Több évtizednyi katonai hulladéktól tisztult meg az esztergomi védett terület
Közös projektzáró rendezvényen adta át szerdán a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) a megújult esztergom-kertvárosi Strázsa-hegyi tanösvényt, valamint bemutatták az új mezőgazdasági gépeket is. Mindezek mellett beszámoltak a felhagyott katonai lőtér idén zárult kármentesítéséről is.
A Strázsa-hegyi kilátó
Forrás: 24 Óra
Fotó: Walczer Patrik
Az átadón Füri András, a DINPI igazgatója köszöntötte a jelenlévőket. Mint mondta, 1956-tól a szovjetek itt állomásoztak a területen, megy a rendszerváltás után a hegy és környéke állami tulajdonba került, majd 1997. november 28-án a Duna-Ipoly Nemzeti Park részeként országos védettségre tett szert. Elhangzott, hogy a DINPI elsődleges feladata a természetmegőrzés, de ökoturisztikai létesítményeket is üzemeltetnek, természetvédelmi őrszolgálatot is ellátnak, és pályázatokon vesznek részt. Megköszönte mindazok munkáját, akik részt vettek a három projektben.
Esztergom-kertvárosi volt szovjet laktanya múltja és jelene
Dr. Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára elmondta, hogy Magyarország teljes területének mintegy harmada természetközeli állapotban maradt fent, ami nagy örökség és nemzeti kincs, a megőrzésükben nagy szerepet játszanak az európai uniós támogatások és projektek.
Elmondta, hogy az elmúlt egy évtizedben a tíz nemzeti park országosan mintegy 85 milliárd forint forrást használhatott fel természetvédelemre: összesen 336 beruházás készült el, melyek eredményeként 330 ezer hektáron javították a természeti környezet állapotát.
Erős Gábor, a térség országgyűlési képviselője szerint a három helyi projekttel régi adósságot sikerült törleszteni és úgy gondolja, hogy újjászületett a Strázsa-hegy és környéke. Hangsúlyozta, hogy sok szó esik manapság a klímaválságról, annak hatásairól, lehetséges következményeiről és az emberi felelősségről, melyek ellen mi, emberek tehetünk a legtöbbet.
Steindl Balázs, Esztergom alpolgármestere úgy fogalmazott: az önkormányzat korábban együttműködési megállapodást kötött a DINPI-vel, melynek értelmében rendkívüli osztályfőnöki, vagy egyéb foglalkozások keretében járhatják be a diákok a környezetet. Azt tapasztalta, hogy a járványhelyzet alatt jelentősen nőtt a turisták száma a Strázsa-hegyen és bízik benne, hogy továbbra is népszerű marad a kirándulóhely.
A beszédek után a meghívott vendégeket terepjárókkal szállították fel a kilátóhoz, melyet Füzi András, Erős Gábor, dr. Rácz András, Steindl Balázs és Reinitz Gábor, a Pilisi Parkerdő Zrt. vezérigazgatója is megtekintett.
Kármentesítettek és eszközöket is beszereztek - A rendezvényen Czinege Anett, a DINPI pályázatkezelési osztályvezetője mutatta be a projektek eredményeit. A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretében 591 millió forintból kármentesítették a korábbi lőteret. Az egykori harckocsi úsztatónak használt tavak iszapját is kitermelték a toxikus nehézfém szennyezettség miatt, továbbá az egykori üzemanyagtárolónál is sikeresen beavatkoztak. Szintén KEHOP-pályázat keretében 122 millió forintból szereztek be új eszközöket, gépeket. Ezeken túl két LIFE pályázat segítségével megújult a Strázsa-hegyi tanösvény: padokat telepítettek, lépcsők épültek, emellett a kijelölt útvonal betartását és élőhely védelmét szolgáló korlátokat is kihelyeztek.