2022.04.02. 15:00
Vendégül látják a szakmát: 2000 kulturális szakember, pedagógus érkezik a Csillagerődbe
A Nemzeti Művelődési Intézet a következő hetekben pedagógusoknak, kulturális szakembereknek mutatja be a kiállítóhelyet. Az ország minden pontjáról érkeznek az egyedülállóintézménybe.
Forrás: 24 Óra
Fotó: K. D.
A programról sajtótájékoztatót tartott Vizeli Csaba, a Monostori Erőd Nonprofit Kft. ügyvezetője és dr. Juhász Erika, a Nemzeti Művelődési Intézet szakmafejlesztési igazgatója. Az eseményen Vizeli Csaba elmondta, impozáns és különleges helyszínnel gazdagodott nem csupán Komárom, hanem a térség is a Csillagerőddel. Úgy fogalmazott:
Kezdettől fogva szerettük volna, hogy megismerjék azok a szakemberek ezt a létesítményt, akiknek köszönhetően reményeink szerint rengeteg fiatal érkezik majd ide hozzánk az ország minden részéről.
Dr. Juhász Erika hangsúlyozta, nem csupán a hazai, hanem a határon túli közművelődési intézményekkel is tartják a kapcsolatot. A Nemzeti Művelődési Intézet a Lázár Ervin Program keretében 80 millió forintos támogatás biztosításával tudja megvalósítani a Kulturális Csillagerőd Programot. A projekt a Csillagerőd egyedi kiállítóhelyének még szélesebb szakmai körökben való megismertetését tudja segíteni.
Az oktatók közül a történelem, művészettörténet, rajz, magyar tantárgyak oktatóit, a közművelődés területén dolgozókat, valamint a kulturális célú civil szervezetek munkatársait, tagjait, önkénteseit ismertetik meg a páratlan gyűjteménnyel és a komáromi erődrendszerrel, hogy ezt követően a szakemberek a gyerekek és felnőttek csoportjait elhozzák Komáromba.
A Liget Projekt keretében tavaly októberben nyílt meg a komáromi Csillagerőd korhű állapotban, a Szépművészeti Múzeum gipszgyűjteményének több száz darabját is bemutatva. Az 1980-as évektől nemzetközi téren megnövekedett az érdeklődés az egykori, több mint százéves másolatgyűjtemények iránt.
Ezeknek a hatására a Szépművészeti Múzeum gipszmásolat-gyűjteményének helyreállítására is számos terv született, a múlt évre mintegy 300 gipszmásolatot restauráltak. Az archaikus görög művészettől a 16. századig a szobrászat legismertebb darabjainak gipszöntvényei láthatók egy helyszínen, ami így kiválóan alkalmas a történelem és a művészettörténeti ismeretek bővítésére.