2 órája
Jöhet a bruttó egymilliós átlagfizetés - itt a hozzá vezető út
A kormány következő gazdasági programjában egy hárompilléres akciótervet dolgozott ki. Ennek egyik eleme a bruttó átlagbérek és a garantált bérminimum 2025-ös és további emelése.
Mint nemrég bejelentették, Magyarországon a tervek szerint 2028-ra a bruttó átlagbér elérheti az egymillió forintot, a minimálbér pedig az 1000 eurót. És persze a garantált bérminimum 2025-től is emelkedik majd. Mint korábban megírtuk, a kormány három pilléren alapuló gazdasági akciótervet dolgozott ki, ennek egyik eleme a fizetések növekedése. De, mint Gulyás Gerely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Nagy Márton gazdasági miniszter is figyelmeztet: ez csak megfelelő mértékű, 3-6 százalékos gazdasági növekedés mellett érhető el.
Bruttó átlagbér és garantált bérminimum 2025-től
Az akcióterv három pillére: a jövedelmek vásárlóerejének növelése, a megfizethető lakhatás kialakítása, a harmadik pedig a Demján Sándor program, amely célja a kis és közepes vállalkozások megduplázása. Az akciótervről nemzeti konzultációt is indít a kormány, erről legutóbb Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter is tartott tájékoztató Oroszlányban.
Mint a Századvég írta nemrég, a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján a teljes munkaidőben alkalmazásban álló munkavállalók bruttó átlagkeresete augusztusban 13,1 százalékkal 628 ezer 800 forintra emelkedett. A bruttó mediánkereset 520 ezer forint volt, ami egy év alatt 15,6 százalékos emelkedésnek felel meg.
Az adatok alapján továbbra is elmondható, hogy a vállalatok egy része nemcsak a minimálbéren és a garantált bérminimumon foglalkoztatott munkavállalók bérét emelte meg, hanem a bértorlódás elkerülése érdekében a többi foglalkoztatott is jelentős bérkorrekcióban részesült. A reálkeresetek 9,4 százalékkal nőttek a fogyasztói árak 3,4 százalékos emelkedése mellett.
Az országos átlag ütemében emelkedik vármegyénkben a fizetés
A Közép-magyarországi régióban, amelyhez Komárom-Esztergom vármegye is tartozik, a KSH kimutatása szerint 2023 első félévében bruttó 552 ezer 567 forintot adtak átlagosan a vármegyénkben levő munkáltatók, míg 2024 első félévében ez az összeg már 631 ezer 25 forintra emelkedett átlagosan. Az alábbi kimutatásból visszakövethetők az elmúlt időszakok átlagadatai a Közép-magyarországi régióban.
2023 egészét nézve a bruttó átlagbér 571 ezer 236 volt egyébként. Ha a tavalyi évet és az idei első fél évet nézzük, úgy az emelkedés körülbelül 10,5 százalékos. A mostani, vármegyei átlagbért tekintve az 1 millió forintos átlagfizetéshez 59 százalékos emelkedést kell elérni. Ami, az elemzők szerint, a jelenlegi emelkedési ütemet tartva meg is valósul.
A Századvég elemzése szerint a béremelkedés jelenlegi szintjét az év végéig sikerül fenntartani. Szeptemberi előrejelzésükben ennek megfelelően 11,6 százalékos bruttó átlagbér-növekedést prognosztizáltak, ami figyelembe veszi a tavaly előrehozott, decemberi minimálbér és garantált bérminimum emelésének bázishatását is.
Mint a vg.hu-n részletezték, a következő ütemben várható a bruttó átlagbér és a növekedése országosan:
- 2024. 651 ezer forint
- 2025. 720 ezer forint
- 2026. 795 ezer forint
- 2027. 879 ezer forint
- 2028. 971 ezer forint
A minimálbér és a garantált bérminimum is dinamikus növekedésnek indult: Nagy Márton miniszter szerint jövőre 12 százalékkal emelkednek a minimálisan adható fizetések is. A KSH és a nemzetgazdasági minisztérium számításai szerint a minimálbér 2025-ben elérheti a bruttó 299 ezer forintot, 2028-ra pedig a bruttó 420 ezer forintig is emelkedhet. A garantált bérminimum 2025-ben bruttó 359 ezer, míg 2028-ra bruttó 477 ezer forintig nőhet.
Mernek vásárolni az emberek
A Századvég szeptemberi közvéleménykutatása szerint a lakosság gazdasági komfortérzete javult az elmúlt időszakban. A kimutatásuk alapján a lakosság gazdasági közérzete 1,5 indexponttal javult, így a –100 és +100 közötti skálán értelmezett lakossági index –16,9-re erősödött. A szeptemberi felmérésben a háztartások véleményének pozitív irányú módosulása leginkább a következő egy évben megvalósítandó nagyobb összegű vásárlásokat illetően alakult ki, írják elemzésükben.
A lakossági konjunktúraindex alindexei közül három javult, egy pedig gyengült az előző havi értékéhez képest. A legkedvezőbb továbbra is a foglalkoztatási helyzet megítélése, amelynek értéke az előző havi –3,3-ről – 2,9-re erősödött. A gazdasági környezet megítélése szeptemberben az előző havi –30,0 pontos értékről –28,3-re, továbbá az anyagi helyzeté –14,6-ről –11,3-re javult. Ugyanakkor a háztartásoknál az inflációs folyamatok megítélése kismértékben kedvezőtlenebbé vált, hiszen a mutató az augusztusi értékéhez képest –64,1-ről –67,3-re süllyedt.