Új műfaj születik

2022.02.20. 20:03

Videóval jöttek a Békési Betyárok: megyénkben készül az első folklór musical

Békési betyárok címmel új műfaj jelenik meg a Cervinus Teátrumban: modern zenés darabban mutatják be a helyi folklór elemeit. A produkció szerzői között két megyei kötődésű alkotó is szerepel: Szekér Gergő a zenét, Belinszki Zoltán pedig a szövegkönyvet jegyzi. Valentin-napra időzítve jelent meg a darab egyik betétdala.

Sugár Gabi

Forrás: beküldött

A Szívem mélyén című balladát komoly érdeklődés és számos pozitív kritika fogadta a legnépszerűbb videómegosztó oldalon és a közösségi médiában. Javában zajlanak az új színpadi mű próbái a szarvasi színházban. Jelenleg a koreográfiák készülnek Oláh Márkó és Szabó Róbert vezetésével, a szöveges próbák az egyik főszereplő külföldi filmforgatása miatt szünetelnek. A Békés megyei közgyűlés támogatásával megvalósuló produkcióról Varga Viktor főrendezőt kérdeztük. 

– A projekt vezetője Csasztvan András. Az ihletője pedig az a gondolat, hogy Szarvason nagyon jól fogadja a közönség a népzenei előadásokat, ám – főként a fiatalok körében – nincs ez mindenhol így. Olyan műfajt álmodtunk, amely az autentikus folklórra támaszkodik, ám annak kincseit modern köntösben mutatja be. Szekér Gergővel először a Twist Olivérben akadtunk össze, majd A Dalban hallott Hazatérsz című slágert írtuk meg. Belinszki Zoltánt nem kell bemutatni a színházi közönségnek. Számos hazai és nemzetközi sikerű darab szerzője, akivel 2013 óta dolgozunk együtt. Vele még a kilencvenes évek elején ismerkedtem meg, amikor a Jászai Mari Színházban tanultam. 

Szekér Gergő annak idején az X-faktorban tűnt fel, és néhány év alatt a hazai popzene ismert alakjává vált. Talán kevesen tudják róla, hogy színészként és zeneszerzőként is dolgozik. 

– Párkányi születésűként Komárom-Esztergom megyéhez húz a szívem. Esztergomba jártam középiskolába. Az Árpád-házi Szent Erzsébet Gimnáziumban a színjátszó szakkörösök életét igyekeztem fenekestől felforgatni – gyermekszínész mivoltomnak köszönhetően – néhány rendhagyó darabötlettel. Már akkor nagyon szerettem a zenés előadásokat, számomra mindig a zenével lett teljes egy-egy színdarab. Az, hogy most a folk musical alkotói közé kerültem, egy megvalósult álom – fogalmazott. 

Szekér Gergő vallja: ez a műfaj elsősorban a hitelességtől más, mint a többi. Ezek a betyárok nem romantikus hősök, hanem köztünk élő emberek. A dalokban sem pózolnak, valódi érzelmeik vannak. Néha komoly fejtörést okozott, hogyan modernizálja a XIX. század dallamvilágát. Ilyenkor igyekezett Belinszki Zoltán sorait újból és újból eldúdolni, párszor végigolvasni a jelenetet, aztán visszanyúlt az egyetemi Bartók- és Kodály-anyaghoz, hogy az autentikus jelleg megmaradjon. Mivel a darab idei előadásait egy évre előre lekötötték, megyénkben leghamarabb 2023 nyarától lehet megtekinteni. 

A korabeli társadalom tükre - A folk musical esetében különösen fontos a témaválasztás (1848–49-es forradalom és szabadságharc) mellett a korabeli társadalmi viszonyok autentikus bemutatása. Bartók Béla népdalgyűjtései adtak inspirációt a dalokhoz, ezt követik a koreográfia elemei. A szövegkönyvben a békési tájszólás (í-zés) mellett a dél-alföldi térségre jellemző szavak is megtalálhatók (például: acsít, pacuha, kotu). Érdekesség, hogy a békési tájszólásról elsőként Arany János írt nyelvtudományi cikket. Az előadás során nem a betyárélet romantikus megszépítését láthatjuk, hanem a szegénylegények autentikus környezetét ismerjük meg.  Történelmi tény, hogy Kossuth Lajos büntetlenséget ígért azoknak a betyároknak, akik beállnak a honvédseregbe. A történet 1848 őszén játszódik egy Békés megyei faluban. Sándor, a fiatal betyár és a csárdás elárvult lánya, Rózsi között szerelem szövődik. 


 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában