2020.08.08. 19:55
A fémipar felemelkedéséért dolgozókat díjazták Dorogon
Fémipari Vállalkozások Felemelkedéséért Díjjal köszönték meg a szakmáért elismerően sokat dolgozók munkáját.
A múltat feledni nem szabad, tapasztalataival a jövőt kell építeni – vallja Szűcs György is
Forrás: 24 Óra
Fotó: Fenyvesi Károly
A városi székhelyű, az Ipartestületek Országos Szövetsége tagszervezetként működő Országos Fémipari Ipartestület (OFI) képviselői is részt vettek a Miskolc ómassai településrészén rendezett ünnepségen. A megjelentek arról emlékeztek meg, hogy Mária Terézia 250 évvel ezelőtt írta alá Fazola Henriknek címezve a Diósgyőri Vasgyár alapítólevelét. Ómassán épült meg az első faszenes nagyolvasztó. AZ OFI az okmány dátumát tekinti a magyarországi fémipar megszületése napjának. Az eseményre szóló meghívó mottója arra figyelmeztetett, hogy: A múltat feledni nem szabad, tapasztalataival a jövőt kell építeni.
A legendává nőtt nagyolvasztó emléktáblájánál köszöntőt mondók között volt a Dorogi Ipartestület elnöke Szűcs György, az OFI elnöke is. Az országos érdekvédelmi szervezet vezetőjének köszöntője elmondása mellett más, szívesen vállalt feladata is volt. Első alkalommal köszöntötte az arra érdemeseket az OFI új elismerésével, a Fémipari Vállalkozások Felemelkedéséért Díjjal. Tizenegyen kaptak tapsot. Az arany fokozatú emlékérmet elsőként vehette át Szűcs Györgytől a 93. születésnapját ma ünneplő Kurucz Zsigmond, az OFI alelnöke, az Ipartestületek Országos Szövetsége örökös tiszteletbeli elnöke. A kör végén ő adta át ugyanezen elismerést Szűcs Györgynek.
Az ünnepségen szintén részt vevő Pécsi L. Dániel, a Magyar Ezüst Érdemkereszt polgári tagozata elmúlt évi egyik kitüntetettje tervezte az emlékérmet. Előoldalán Bory Jenő szobrászművész 1950-es években készült, Kohász című alkotása látható, hátoldalán az OFI emblémáját négy fémipari mesterség jellegzetessége ékíti. Fazola Henrik díszműkovács emlékét kovácsüllő-kalapáccsal, Ganz Ábrahám öntőmesterét öntőüst, Weiss Manfréd fémipari vállalkozóét esztergapad, Láng László turbinakészítőét, a Láng Gépgyár tulajdonosáét hegesztés idézi.
Érdeklődésünkre Szűcs György elmondta, ipartestületük az 1992. évi újjáalakulás óta folyamatosan arra törekszik, hogy a hagyományokra alapozva végezze érdekvédelmi munkáját. Ezt a ténykedést természetesen a modern kornak megfelelő, európai szintű megoldásokkal kell végezni. Ez igaz a gazdaságszervezésre, a szakképzést segítő tevékenységre, a szociális felelősséget vállaló munkaadói, munkáltatói programokra, a kulturális eseményekre és a hagyományőrzésre is. Ebbe a képbe illik bele a Fémipari Vállalkozások Felemelkedéséért Díj alapítása.
Emberek közötti kapcsolatokra épül
Szűcs György, az Országos Fémipari Ipartestület elnöke érdeklődésünkre elmondta azt is, hogy a szakma érdekvédelmi szervezetének tagsága, elnöksége az elismerő éremmel nem a világraszóló teljesítményeket elérő, mindig szűk réteg ténykedését kívánja elismerni. Ezen sikerek példaként történő nyilvános megjelenítésére, a ténykedés megköszönésére remélhetően a társadalom mindig megtalálja majd a lehetőségeket más kitüntetések formájában.
Az OFI olyan formában szeretné folytatni, ápolni a díjazás egyik új lehetőségét, amely az emberek közötti kapcsolatokra épül. Fontosnak tartják a szakmai körökből érkezett, jó munkát elismerő közösségi ajánlást. Ehhez megteremti a feltételeket az érdekvédelmi szervezet.