2020.05.01. 07:00
Óriási retró képválogatás: így majálisoztunk anno
A koronavírus most útját állja a közös szórakozásnak, múltidézőnkben azonban felelevenítjük, hogy miként ünnepelt évtizedekkel ezelőtt a megye május 1-én.
1978
Forrás: Fortepan/Gábor László
Sajnos a jelenlegi járványügyi helyzet nem ad lehetőséget, arra, hogy a munka ünnepén közösen örvendjünk, azonban a Kemma.hu elhozza mindenki számára a múlt varázsát és felelevenítjük, hogy miként ünnepelte a megye a munka ünnepét az elmúlt 50 év távlatában.
1970-ben az időjárás nem volt kegyes az ünneplő sereghez, azonban ez sem szegte senki kedvét. Tatabányán 30 ezres tömeg vonult fel a városvezetőkkel, vöröskatonákkal és az 1919-es veteránokkal az élen. A munkásosztály transzparensekkel, zászlókkal vonult, amelyek mind a gyárak és üzemek fejlődését hirdették. A városi tanács dolgozói Újváros fejlődését szimbolizálták makettekkel.
Oroszlányban a díszes emelvényen helyet foglaló elnökség tagjait a diákok köszöntötték egy-egy szál piros szegfűvel, míg Esztergomban az ünnep hangulatát a lampionos csónakkarnevál alapozta meg a Kis-Dunán. Tatán az Ady Endre út két oldalán álltak ez emberek tömött sorokban és ünnepelték a felvonuló üzemeket, vállalatokat, iskolásokat, sportolókat és a Pro Tata díjjal kitüntetett Egressy kórust. Dorogon a bányászzenekar fújt ébresztőt a város lakosainak. A komáromi felvonulásban a sütőpari vállalat és a vasöntöde dolgozói mellett 2 ezer diák is részt vett, akik tovább emelték a felvonulás hangulatát.
Tíz évvel később 1980-ban Tatabányán a fúvószenekar fújt ébresztőt a 36. „szabad” május elsejének reggelén. Feldíszített, feliratokkal ellátott kocsik kíséretében indult meg délelőtt 10 órakor a munkásosztály serege. Esztergomban a Széchenyi téren állítottak hatalmas májusfát és három fúvószenekar kíséretében 73 egységbe rendeződve vonultak fel a város üzemei, intézményei. Nyergesújfalun a Viscosagyár kultúrházban a kiváló dolgozókat tüntették ki. Sárisápon az úttörők vezényletével vette kezdetét a színes felvonulás. Komáromban a Jókai gimnázium diákjai mikrofonon köszöntötték a tömeget és a közelgő tanácsválasztással kapcsolatos információkat harsogták. Tatán 15 ezer ember vonult fel és élvezte a munka ünnepét, valamint a gyönyörű napsütést.
Így ünnepelte Komárom a munka ünnepét a '80-as években
A rendszerváltás évében a május elseje esőt hozott, amely nagyban rányomta a bélyegét a városi ünnepségek hangulatára, de már a felvonulók létszáma sem hozta azt a hatalmas számot, mint 1970-ben vagy akár 1980-ban. Komáromban csupán pár száz ember gyűlt össze az Ifjúsági-tó partján. Akik kilátogattak a programokra, azok helikopteres városnézésen is részt vehettek. Nyergesen az időjárás sem zavarta azt az 1500 embert, akik magától értetődőnek vették, hogy a munka ünnepét felvonulással kell köszönteni.
Múlt századi megyei körkép a munka ünnepén
30 évvel ezelőtt Tatán az Öreg-tó partját lepték el az árusok. Bár a rengeteg parkoló autó között egy tűt sem lehetett volna leejteni, az emberek mégsem vásárolni, inkább kikapcsolódni és a gyerekekkel hintázni érkeztek a tatai tó partjára. Nyergesen a Viscosa SE Íjászpályáján rendezett városi majálison katonás sorrendben álltak a sátrak és készenlétben álltak a sörnyitók. A kilátogatókat a Benkő Dixieland Band és helyi csoportok szórakoztatták. Az esztergomiak a magasba szállhattak és repülőről is élvezhették a május elsejei majális lenyűgöző látványát.
A millennium évében Tatabányán a majálist a Csónakázó-tó partján tartották, ahol egész nap hömpölygött a több ezres tömeg. A megyebeli csoportok mellett a 24 Óra standja is vonzotta az ebereket, ahol totót lehetett kitölteni ajándékcsomag reményében. A szomszédos Jubileum parkban megállás nélkül üzemeltek a focipályák. Kömlődön az ünnep reggelén a község polgárait zenés ébresztő fogadta, és ekkor került sor a Millenniumi Emlékpark avatására.
2010-ben Tatán májusfákat állítottak és a Pötörke táncegyüttes tagjai szórakoztatták a közönséget. A szórakozni vágyók az Építők parkjába siettek, ahol a rengeteg árus mellett fellépők csaltak vidámságot az emberek arcára. Oroszlányban szintén több helyen állítottak májfákat. A gyerekeket játszóház és légvár várta, míg a felnőttek este retro partin mulatozhattak. Tatabányán és Dorogon még szerveztek felvonulást. Utóbbi városban mazsorettekkel és sportolókkal közel háromszázan vonultak fel.
A munka ünnepe
Ez a nemzetközi munkásmozgalmak által kiharcolt ünnep hazánkban és az országok többségében hivatalos állami szabadnapként van jegyezve. Magyarországon 1946 óta számít május elseje nemzeti ünnepnek. Biztos sokakban szép emlékként élnek a felvonulások, majálisok, amelyek családokat, barátokat, munkatársakat hoztak össze, na és persze a mustáros-főtt virsli. Ezen ünnepségek többsége a mai fesztiválok felhőtlen hangulatát idézték, aztán ahogy teltek az évek, évtizedek az ünneplési formák is változtak.
Koronavírus - térségi hírek
- Tarol az omikron Komárom-Esztergomban: egy nap alatt 570 új fertőzött
- Egy nap alatt 677 új fertőzött Komárom Esztergomban. Tovább érvényes a védettségi igazolvány
- Durva pillanat: átlépte az 50 ezres határt a fertőzöttek száma Komárom-Esztergom megyében
- Bekeményített a vírus: 2000-hez közelít a hétvégi új fertőzöttek száma a megyénkben