2019.03.20. 11:30
Hatalmas sikert aratott a dorogi iskolások forradalmi hangulatú ünnepi műsora
Március 15-én az általuk összeállított, kortárs műsorral emlékeztek meg az 1848–49-es forradalom és szabadságharc eseményeiről a Dorogi Zsigmondy Vilmos Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Gimnázium 10. B osztályos tanulói.
Forrás: 24 Óra
Fotó: W. P.
A Himnusz eléneklése és a köszöntő után a diákokra terelődött a figyelem, akik kortárs műsort adtak elő a március 15-i ünnepségen a Dorogi Zsigmondy Vilmos Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Gimnáziumban. A 10.B osztály bemutatta, hogy milyen lett volna, ha a hősi halált halt költő és társai az internet, valamint a közösségi oldalak segítségével szervezték volna meg a dicső nap eseményeit.
– Az 1840-es években egyre erősödő feszültségek jelezték, hogy hamarosan megkezdődik a polgári átalakulás – olvasta fel telefonjából az egyik tanuló, majd Éljen a forradalom! kiáltásban törtek ki a nemzeti színű lobogóval masírozó gimnazisták.
A hangulatot tovább fokozta Petőfi Sándor emelkedett hangvételű Mit nem beszél az a német… című verse is, amelyet az egyik szereplő szavalt el a közönségnek.
Táton egy nappal előbb ünnepeltek
Táton a nemzeti ünnepünk előestéjén, március 14-én a Hősök terén tisztelegtek a lakosok az 1848–49-es forradalom és szabadságharc, valamint a függetlenségért vívott harcban elesettek emléke előtt.
Az ünnepség nyitányaként Szladik Tibor vezényletével a Táti Német Nemzetiségi Fúvószenekart hallhattuk, majd a Himnusz eléneklése után a Táti III. Béla Általános Iskola hetedik osztályos tanulóinak irodalmi műsora következett.
A megemlékezésen ezúttal dr. Veres Zoltán megyei jegyző mondott ünnepi beszédet, majd dr. Völner Pál, a térség országgyűlési képviselője, az önkormányzat, az egyházközség, az intézmények és civil szervezetek képviselői helyezték el koszorúikat a szobornál.
A diákok később kiszabadították Táncsics Mihályt, „elvonultak” a nyomdába is, majd felolvasták a frissen kinyomtatott 12 pontot is.
– Az 1848-as forradalom legnagyobb csodája az volt, hogy vér nélkül teremtette meg a modern polgári Magyarországot, koronázta meg a reformkor küzdelmeit – hangzott el a műsorban.
Zárásként Kurcz Máté ragadott gitárt, aki Csekő Majával a közösen írt zenei darabot adta elő: a szerzemény nagy sikert aratott, méltó módon zárta le a műsort, majd az emlékezők elhelyezték koszorúikat a Petőfi-szobornál.
Fúvószenekari koncertet hallhattunk
Csolnokon a képviselő-testület a Csolnoki Polgárőr és Önkéntes Tűzoltó Egyesület, valamint a Csolnoki Fúvószenekar közösen rendezte meg a március 15-i ünnepséget. Az ünnepélyes zászlófelvonás után Kolonics Péterné polgármester mondott köszöntőt, majd Benkő Péter kétszeres Jászai Mari-díjas színművész és a zeneiskola növendékei műsorát láthattuk.
A hangszerek a nap további részében is fontos szerepet játszottak: a Csolnoki Fúvószenekar 17 órától ünnepi koncertet adott a Kossuth Lajos Művelődési Házban. A hangversenyen az elhangzott indulók mellett felidézték az 1848–49-es forradalom és szabadságharc eseményeit, valamint felolvasták az aradi vértanúk nevét is, akik életüket áldozták hazánkért.