2019.03.20. 07:00
Szükség lenne a csapadékra az aszály ellen
A téli, kora tavaszi aszály ellen egy negyven-ötven milliméter eső használna a legtöbbet.
A rendkívül szélsőséges, változékony időjárás meglehetősen erősen hatott a határban zajló munkálatok menetére. Sőt, az ilyenkor aktuális feladatok sikeres elvégzésére is.
Azonban a vegetációs időszak így is valamennyi őszi vetésű növénynél – gabonafélék, repce, pillangósok, őszi gyeptelepítések – elkezdődött. A kultúrák fejlődését a rendkívül csapadékszegény időjárás és a rendszerint visszatérő éjszakai fagyok nagymértékben hátráltatták és hátráltatják.
A mezőgazdasági szakemberek véleménye szerint a téli, kora tavaszi aszály, illetve csapadékhiány várható következményeit mintegy 40–50 milliméter eső mérsékelhetné, pótolhatná.
Az első nitrogén fejtrágyázást a termőkörzetek vetésterületeinek nyolcvan százalékán már elvégezték. A gazdálkodók általában 70–80 kiló nitrogén hatóanyagot juttattak ki a földekre. A gyorsan felszáradó táblák talaja optimális körülményeket teremtett a kora tavaszi vetésűeknél szükséges munkálatok elvégzéséhez. Eközben a tavaszi árpa, zab, borsó, lucerna talajelőkészítése, valamint vetése a befejezéséhez közeledik.
Az elkövetkező hetek csapadékviszonyai itt is sorsdöntően befolyásolhatják a termelési év teljesítményét, hozamait, eredményességét.
Szűkebb hazánkban a vetetlen területeken a szántás elmunkálása folyamatosan halad, ahol még elmaradtak a mélyszántással, ott is utolérték magukat az agrárvállalkozók. Jelenleg a simítózáson van a fő hangsúly. Az őszi kalászosok jó állapotban vannak, fejlettségük megfelelő. Az úgynevezett bokrosító hengerezést a területek döntő részén már elvégezték.
Az őszi kalászosok fejtrágyázása folyamatos, az első adag fejtrágyát megkapták a növények, jellemzően 100–150 kilót hektáronként.
Az őszi káposztarepcében szintén zajlik a fejtrágyázás, egyelőre gomba- és rovarölő szeres kezelés nem volt, de várhatóan a nagy repceormányos elleni védekezés megkezdődik.
A csapadékra szükség lenne, a szeles időjárás miatt az amúgy is kiszáradt talajok nedvességtartalma folyamatosan csökken, sok esetben porviharokat okozva.