2023.12.02. 13:45
Nagyapja története nyomán adott hangot az elnémítottaknak a móri vérengzés nyomravezetője
Oroszlányban, a Kölcsey Ferenc Művelődési Központ és Könyvtár kiállítótermében mutatták be új könyvét Szebenyi Istvánnak, akinek a móri vérengzés elkövetőinek azonosításában is nagy szerepe volt.
Szebenyi István
Forrás: Feol
Fotó: Fehér Gábor
Az oroszlany.hu beszámolója szerint Az „Így írnak Ők...” sorozat részeként Szebenyi István „Elnémított sorsok – Mindenkinek van egy története” című kötetét mutatták be a Kölcsey Ferenc Művelődési Központ és Könyvtár kiállítótermében. Az amatőr hadszíntérkutató, akinek a móri vérengzés elkövetőinek azonosításában is nagy szerepe volt, ezúttal a II. világháború után, a Rákosi-korszakban és 1956-ban is megtorlás sújtotta a Horthy-korszak hadseregének tisztjeiről írt könyvet.
A Kölcseyben tartott rendezvényen Farkas Csaba, a szombathelyi Szülőföld Könyvkiadó ügyvezetője elmondta, hogy a könyvben a szerző arról ír, hogy vannak kimondatlan, vagy elhallgatott történetek, amelyről az érintettek alig, vagy sohasem beszéltek szívesen. Ezek lehetnek nagyszüleink, dédszüleink által a világháborúkról, hadifogságról szóló történetek, amelyeket nem meséltek el teljesen.
Ám nem feltétlenül azért, mert kitörlődtek az emlékeikből, hanem szándékosan hallgattak el részleteket azokról a "nehéz időkről". Az író ezekből a történetekből szemezgetett, kiegészítve azzal, hogy az akkori időkben megjelent újságcikkek mennyire befolyásolhatták a közgondolkodást és az emlékek felidézését.
A megható író-olvasó találkozón Szebenyi István elmesélte anyai nagyapja, Csapai Péter történetét, amelyet hogy ne menjen feledésbe, lejegyzett. Úgy gondolta, érdemes így megőrizni azt a szomorú anekdotát az utókornak, ezért is fogott bele a könyv megírásába. A rendezvényen levetítették az egykori hadbíróval, Sárközy Endrével készített megdöbbentő riportfilmet, majd a zárszót követően a szerző dedikálta kötetét az érdeklődők számára.
Szebenyi István, a Tatán született amatőr hadszíntérkutató a közelmúltban a tavaly megjelent Sírjaik hol domborulnak című könyvéről podcastunkban is mesélt. Erről is kérdeztük a szerzőt, valamint a Vértesben felállított információs táblákról, s a Vértes 60 elnevezésű történelmi emlék és teljesítménytúráról, amely a második világháborúban elesett magyar katonáknak állított emléket.