2024.11.09. 11:04
Az ország másik végéből is látszott a nyugati tűzgömb
Tata felett is áthúzott a termetes bolida csütörtökön este. A tűzgömböt rengetegen látták a nyugati égbolton nem sokkal fél 7 előtt. Kamera is rögzítette, így aki lemaradt, videón nézheti vissza a robbanást.
Hatalmas tűzgömb robbant fel a nyugati égbolton november 7-én kora este.
A tűzgömbnek az ország másik végén is csodájára jártak. A Szegedi Csillagvizsgáló is beszámolt róla, hogy csütörtökön 18:27-kor tűzgömb hullott valahol Soprontól délre, mint írták:
...habár majd az egész ország választ el távolságban, a csillagvizsgálóból működő teljes égbolt kameránk is látta! Piszok nagy durranás lehetett.
A beszámolók szerint a tűzgömbnek még hangja is volt, ami igazi ritkaság a publikus kameraképület is megosztó Szegedi Csillagvizsgáló munkatársai szerint.
Mint arról a Vaol.hu is beszámolt, Répcelak felett is videóra vették a vakító tűzgömböt, a felvételt az észlelő egy extrém időjárással foglalkozó Facebook-csoportban osztotta meg.
Mi is a tűzgömb és hogyan robban?
A Wikipédia szerint a tűzgömb egy olyan meteor, amely fényesebb lehet, mint a Vénusz. Ha a légkörben felrobbanó tűzgömb hangrobbanást kelt, az ilyen meteort bolidának nevezzük. A tűzgömb inkább kisbolygó eredetű anyagból keletkezik, mint üstökösből. A hangrobbanás kezdeti magassága 30–45 kilométer körül van, ami a fényjelenség után percekkel később a hallható csak a földfelszínen. Az utólagos hanghatást, hasonlóan a villámlást követő mennydörgéshez, akkor hallhatjuk, amikor a hangsebességgel terjedő lökéshullám elér minket.
A Győr-Moson-Sopron vármegyei Mihályiból így festett a robbanás, amely még a kamerát is elvakította egy pillanatra: