2024.11.10. 15:30
Halálos gomba - nem is olyan feltűnő, mint a mesékben
A mesékben a mérges gombák mindig rikító színűek, a valóságban azonban pont nem így van. Egy mérgezés kapcsán a halálosan mérgező gombafajokat sorolta az esztergomi piac gomba szakellenőre.
Nemrég sokkoló hír rázta meg az Ipolyságot: gyilkos galóca okozott mérgezés Ipolyvecén. Mint korábban megírtuk: a halálosan mérgező gomba egy házalótól került a pórul járt asszonyhoz. A mentősök gyengeség, hányás és hasmenés miatt vizsgálatok céljából kórházba vitték. Bár a helyszíni ellátás után viszonylag stabil állapotban került az egészségügyi intézménybe, a következmények súlyosak voltak: májátültetés vár az asszonyra. A rendőrség eljárást is indította zugárus ellen.
Vármegyénkben is sokan szednek gombát, így Tóth Erika, az Esztergomi Piac szakellenőre segített eligazodni a mérgező és nem mérgező gombafajok útvesztőjében, hogy a gombapaprikás ne az utolsó vacsora legyen...
Halálosan mérgező gomba lapulhat az ehető gombák közt
A szakértő mindenekelőtt kiemelte és nyomatékosan kért mindenkit: a saját szedést és a kapottat is minden esetben mutassuk meg szakértőnek. Mint elmondta, nemzetközi szinten is egyedülálló, hogy Magyarországon gombaszakértői hálózat vigyázza a gombafogyasztókat. Ami szükséges is, hiszen bármikor belefuthat egy amatőr szem a halálos példányba. Ehhez hozzátéve Tóth Erika elmondta: bár az okostelefonokkal online be lehet azonosítani a gombákat, ám az nem mindig pontos. Ő maga a személyes bevizsgálást javasolja.
– Futottam már bele olyanba, hogy a Google Lens-szel rosszul azonosítottak be egy gombát, és nálam derült ki, hogy mérgező. Nem elég egy-egy mintadarab a kosárból, hanem az összes szedett gombát be kell mutatni. Ugyanis még a legegyértelműbben nem mérgező gombák közé is keveredhet egy-egy mérgező fajta. Elég egy pici darabka egy gyilkos galócából, hogy az elkészült étel mérgező legyen. A következmények pedig akár halálosak is lehetnek. A gombavizsgálatnak nemcsak az a feladata, hogy meghatározásra kerüljön, hogy ehető-e a faj, hanem az is, hogy ehető-e az állapot (nem fagyott, öreg, kukacos-e).
Tízszeresére nőtt a gombamérgezések száma
Mint az Origo írta nemrég, Békés megyében a gombamérgezések száma a tízszeresére emelkedett. Megjelentek az ősszel gyűjthető fajok is mint a a lila pereszke, a szürke tölcsérgomba, a fenyő- és gyűrűstinóruk, az ehető galambgombák és tejelőgombák, a közkedvelt rizike fajok, valamint a trombitagombák. A legtöbb mérgezésért felelős gomba jelenleg a nagy döggomba és a világító tölcsérgomba, és a különböző galócák mint a gyilkos galóca, a légyölő galóca, a párducgalóca, a citromgalóca.
Mint a szakértő elmagyarázta: hazánkban körülbelül 3000 gombafaj él, ennek igen kis százaléka alkalmas fogyasztásra. Öt halálosan mérgező fajtát tartunk számon, amik súlyos, olykor halálos mérgezésest okozhatnak.
- Gyilkos galóca
- Fehér galóca
- Húsbarnás őzlábgomba
- Mérges pókhálósgomba
- Fenyves sisakgomba
– Gyilkos galóca összetéveszthető a cirmoskalapú pereszkével és a zöldes kalapszínű galambgombákkal. A gyilkos galóca mérgezési tünetei hosszú lappangási időt követően jelentkeznek (8-24 óra vagy akár több is). A kezdeti rosszullétet, gyomorbántalmakat heves hányás és hasmenés követ. Alacsony vérnyomás, kiszáradás fenyeget.
A veszélyessége abban áll, hogy mire a tünetek jelentkeznek, addigra már létfontosságú szerveket, elsősorban a májat majd a vesét károsítja olyan mértékben, hogy csak szervátültetés segíthet.
– nyomatékosította Tóth Erika.
Más gombákat is össze lehet téveszteni
A fentieken kívül számos, súlyos mérgezést okozó fajokkal is találkozhatunk, így a párducpereszke, viaszfehér tölcsérgomba, nagy döggomba, begöngyölt szélű cölöpgomba, téglavörös susulyka. A mérgező világító tölcsérgombát az ehető rókagombával lehet összetéveszteni. Fontos, hogy míg előbbi a földfelszínen, utóbbi a fán terem.
Külön a fajokat
A gombát mindig jól szellőző gyűjtőedénybe ( a legjobb a vesszőkosár) szedjük. Nylon zacskóba tilos szedni, mert a gomba nagyon hamar befülled és a jó, ehető gomba is fogyaszthatatlanná válik. Célszerű az ismeretlen fajokat egymástól elkülönítve, papírzacskóba vagy papírdobozba rakni.
A gomba meghatározáshoz a teljes termőtest bemutatása szükséges tönkkel együtt, mert sokszor a legfontosabb határozó bélyeg a tönkbázisban található. A tönkbázis megvágásra gyakran elszíneződik, illetve jellegzetes illatot/szagot áraszt, ami a biztos meghatározást segíti. Bizonyos esetekben ennek hiánya ellehetetleníti a határozást. Természetesen a tönkbázist tisztogatással meg lehet szabadítani a rátapadt szennyeződéstől, hogy az ne menjen a gombák lemezei közé.
A gombagyűjtésnek egyébként is szigorú szabályai vannak: állami tulajdonú erdőben, saját célra 2 kilogramm gyűjthető saját felhasználásra. Eladásra kizárólag engedéllyel, és bevizsgált gombát lehet bocsátani. Természetvédelmi területen a gomba gyűjtése is tilos.
Hozzátette: a mesékből is ismert, piros kalapos, fehér pöttyös gomba a légyölő galóca. Ez ugyan nem halálosan mérgező, de okozhat problémát: az idegrendszerre hatva hallucinációkat, eufóriát okoz, de a hányinger, álmosság, verejtékezés, nyálzás, a vérnyomás leesése is a tünetei közt van.
Népszerű ehető gomba a pöfeteg. Ennek két változata van, mindkettő ehető. Ám a kisebb méretű bimbós pöfeteget is óvatosan kell szedni, illetve be kell vizsgáltatni, ugyanis két mérgező gombára, a mérges áltriflára és a gyilkos galócára is hasonlít. Előbbi felszíne repedező, burka kemény, belseje pedig fiatalon is szürkésfekete.
A fiatal, burokba zárt gyilkos galócák külsőleg a pöfetegre hajaznak, ám felmetszve a burokba zárt kalapos gomba azonnal felismerhető. Lenti képünkön látszik, hogy az alsó gyilkos galóca még "tojásba zárva" van, de jól kirajzolódik a kalapja.
– De, hogy ne csak a veszélyekre fókuszáljunk, az idei ősz igen gazdag ajándékkal, ízletes gombákkal örvendeztette meg a gombászokat. Rengeteg őzlábgomba, csiperke, rizike, fenyőpereszke, gyűrűs tuskógomba, lila- és lilatönkű pereszke, kékhátú galambgomba került terítékre. S voltak szerencsések akik vargányát és óriás pöfeteget is gyűjthettek – emlékezetett Tóth Erika gombaszakértő.