2024.11.08. 05:14
A gasztronómia világába kalauzol a múzeum
A Brigetio Öröksége Látogatóközpont izgalmas programokat kínál őszre is. Ezúttal gasztronómiai kalandokkal is várják az érdeklődőket.
A gasztronómiai kalandozások már múlt héten megkezdődtek a látogatóközpontban. Ahogy a komarom.hu is írja, Római kori kulinária címmel tartott előadást a Brigetio Öröksége Látogatóközpontban dr. Filp Csaba Munkácsy-díjas festőművész. A szakember az ókori konyha és gasztronómia rejtelmeibe kalauzolta el a hallgatóságot.
A Magyar Képzőművészeti Egyetem docensének elmondása szerint ő maga egy magyarra fordított római ételeket leíró szakácskönyvből inspirálódott. Az innen vett receptek alapján kezdett otthonában főzni és az elkészített ételek minden esetben pozitív visszajelzéseket kaptak.
– Az előadásom során külön kitértem arra is, hogy melyek voltak az akkori gazdagok és szegények kedvelt ételei és milyenek voltak az étkezési szokásaik – mutatott rá dr. Filp Csaba. – Emellett olyan izgalmas témákat is igyekeztem feldolgozni, hogy milyen fűszereket használtak, vagy éppen milyen tiltott ételeket fogyasztottak.
A Brigetio Öröksége Látogatóközpontban tovább folynak a gasztronómiai kalandozások. Szombaton helyi és környékbeli kézműves termelők érkeznek portékáikkal. Az érdeklődőket 10 órától várják, a gyerekekre is gondolva, hiszen múzeumpedagógiai foglalkozásokkal is készülnek. Lesz piacozás, zöldség- és növényfelismerés, kincskeresés, kézműves foglalkozások és társasozás.
Nemrégiben különleges foglalkozásra invitálták a helyi idősotthon és napköziotthon lakóit, akiket a Klapka György Múzeum felvidéki néprajzi raktárában vártak a szervezők. A vendégek és az előadók a régmúlt komáromi időszakot idézték fel.
A tárlaton elsősorban Horsa Istvánné gyűjteményét tekinthették meg a résztvevők, amelyeket felvidéki kitelepítettek tárgyaiból rendeztek be egy látványraktárban.
– A most bemutatott kiállítást szeretnénk közkinccsé tenni és regisztráció útján újra és újra bemutatni a nagyközönségnek. A tárlatvezetés egy határon átnyúló közös együttműködés révén jött létre Sipos Anna néprajzkutató, az észak-komáromi Duna Menti Múzeum etnográfusa örömmel vállalta ezt a feladatot – tájékoztatott Langschadl-Antal Zsuzsanna, a Klapka György Múzeum munkatársa.
Gasztronómiai kalandok a régmúltban
A látványraktárban kiállított tárgyak amellett, hogy megtekinthetők, a hozzájuk kapcsolódó tevékenységek is megismerhetők. Olyan érdekességek elevenednek fel ezáltal, mint például, hogy nagyszüleink miként savanyították a káposztát, hogy zajlott a kukoricafosztás, a disznótor, a gyümölcsszárítás, vagy a gyümölcsaszalása.
Most szombaton ismét lehetőség lesz a római gasztronómiai kalandozásokra is az állandó kiállítást is felfedezve. A rendezvényen az is kiderül majd, mit tehetünk a méhekért, illetve Gasztrotúra a homártól a mákoskalácsig címmel is tartanak előadást a nap során.