Tégláról téglára

22 órája

Fellendülést hozhat a következő év

Az idei év első hat hónapjában – az előző év azonos időszakához képest – nőtt az építőipari vállalkozások teljesítménye – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Fókuszban a vármegyék című kiadványából. Bár az ágazat nehezebb éveket él meg a pandémia előtti, békebeli időkhöz képest, azért szép számmal láthatunk folyamatban lévő beruházásokat térségünkben is.

Várvizi Tamás

Fellendülhet az építőipar jövőre

Forrás: beküldött

Mind az önkormányzatok, mind a lakosság örülhet annak, ha például egy vállalat fejlesztést, bővítést valósít meg, vagy egy teljesen új helyszínen egy új üzemet létesít. Az ily módon növekedő iparűzési adó egy-egy község, vagy város vezetésének nyújt egyfajta anyagi biztonságot, míg az újonnan létrejövő munkahelyekkel a helyben történő munkavállalást és az adott helység népességmegtartó erejét is lehet erősíteni. Ám az építőipari vállalkozások nem feltétlen nagyberuházásokra fókuszálnak, az ágazat számos képviselője a kisebb projektekre – mint például a magánszemélyek megrendeléseire – fordítják figyelmüket.

Bár az elmúlt években több nagyberuházás leállt, illetve a már zajló építkezések befejezési határideje kitolódott, addig a lakások, családi házak felújítása terén nem tapasztalható drasztikus visszaesés. Sőt, a KSH kiadványa igazolja is, hogy a kisebb alkalmazotti létszámmal bíró cégek azért bővelkedtek munkákban. A kiadvány szerint a legalább 5 főt foglalkoztató építőipari vállalkozások termelése összehasonlító áron 3,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

Több szerződést kötöttek

A KSH azt is közölte, hogy az év első felében a vállalkozások által megkötött új szerződések értéke 14 százalékkal magasabb volt az előző év azonos időszakához képest. Az építőipari vállalkozások 2024. június végi, 3017,4 milliárd forint értékű szerződésállománya összehasonlító áron 1,6 százalékkal több volt, mint egy évvel korábban. A szerződéskötések száma akár ugrásszerűen is növekedhet a jövőben, hiszen a kormány döntése értelmében 2025-től a SZÉP-kártyákon lévő összeg fele lakásfelújításra is fordítható. Egy tatabányai építőipari vállalkozó elárulta: már több megkeresést is kapott olyan magánszemélyektől, akik az utóbbi lehetőséget kihasználva kívánják például felújítani a fürdőszobájukat, vagy a fűtési rendszerüket.

A KSH arra is rámutat, hogy a vizsgált időszakban, vagyis az idei első félévben a cégek székhely szerinti adatai alapján többek között Budapesten és Pest vármegyében nőtt, a vármegyék többségében viszont csökkent a kibocsátás. Érdekesség, hogy az egy lakosra jutó építőipari termelés országos átlaga 245,9 ezer forint volt, ettől a bűvös határtól vármegyénk jócskán elmarad (164,7 ezer forint). Ezzel a teljesítménnyel a középmezőnyben állunk, igaz nincs miért szégyenkeznünk, ugyanis az egy lakosra jutó beruházás mértéke nálunk volt a legmagasabb, egymillió 818 ezer forint.

A hivatal elemzéséből kiderül, hogy a termelés bővülését az országos kibocsátás nagyobb részét (61 százalékát) adó épületépítések 1,5 és az egyéb építmények építésének 7 százalékos növekedése eredményezte. Az épületépítések tekintetében a főváros és hat vármegye kivételével csökkent, míg az egyéb építmények építése esetében a fővárosban és vármegyék csaknem felében nőtt a termelés az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában