2024.08.02. 21:00
Kapcsolatépítő
Meghitt, szép pillanatok voltak. Az összetartozásnak egy semmihez sem hasonlítható formája. És az ehhez köthető összes rituálé is csupa szép emlék. Ma már. Pedig akkor, ott bennem is voltak kétségek: vajon lesz elegendő? Ügyes lesz a baba? Fájni fog?
A császármetszések után aztán nem minden úgy alakult, ahogy a lányregényekben. Voltak nehézségek, amelyek következményeként szakember segítségével kellett megtanulnom, hogy a gyermekem igényein túl az én egészségem érdekében mikor és mennyi anyatejjel számolhatok. A gyulladás elkerülése érdekében aztán a gyerekemmel történő minden egyes meghitt kapcsolódás után maradt bőven másnak is.
Több „tejtesója” lett a gyerekeimnek. A történelem ugyanis a második várandóságomnál is megismételte önmagát. Augusztus első napjaiban sok szó esik az anyatejes táplálásról. A világnap fontos társadalmi üzenetet hordoz magában: „a kismamák minden támogatást és fontos ismeretet megkapjanak ahhoz, hogy anyatejjel táplálják kisbabájukat”. Az Egészségügyi Világszervezet a kizárólagos szoptatást ajánlja a születést követő első hat hónapban, majd javasolja, hogy akár kétéves korig maradjon is fenn az anyatejes táplálás kiegészítésként a hozzátáplálás mellett. Ma már bizonyított, hogy nagyon sok betegségtől megóvja a babákat és anyukákat.
És a meghitt, szoros kapcsolat kialakulását is segíti. Persze csak akkor, ha az anyuka szoptatás közben nem a mobiltelefonját nyomkodja. De ez egy másik történet.
A meghitt, szoros kapcsolat kialakulását is segíti