2024.07.14. 11:15
Gondozzák a tájházat, keresztállítással készülnek a 800 éves évfordulóra
Óvják és szépítik a féltve őrzött tájházat, amelybe egy 1800-as évekből származó faprés is „beköltözött”. Az Epöli Értéktár Bizottság tagjai már készülnek a falu jövő évi jubileumára is.
Igazi összetartó közösség él Epölön, a helyiek igyekeznek megőrizni a hagyományaikat, az értékmentésben az Epöli Értéktár Bizottság fontos szerepet tölt be. A tagok a fiatalabb generációknak is szeretnék továbbadni ezt a szemléletet.
Molnár Viktor, a bizottság elnöke elmondta, hogy a tizenévesek érdeklődésére nem lehet panasz. Vannak közöttük olyanok, akik szívesen csatlakoznak hozzájuk a programokon vagy nyári diákmunka keretében vállalnak feladatokat az Epöli Tájháznál.
Az épület tavaly ünnepelte fennállásának tizedik évfordulóját, vezetője, a bizottság egyik elhivatott tagja, Kovács Gábor. Ő hosszú évek óta ugyanolyan lelkesedéssel gondozza a gyűjteményt, emellett pedig ő tartja karban többek között a falu környéki képtartók, keresztek környezetét is.
– Tavasszal nagytakarítást tartottunk az épületnél, az udvar rendezettebb lett, ahol kulturált körülmények között rendezhetünk programokat. Nagy örömünkre adományba kaptunk egy helyi lakostól egy 1863-ból származó faprést, melyet a hozzá tartozó süttői mészkő talapzattal együtt helyezhettünk el a tájházban – mesélte.
A bizottság az elmúlt hónapokban is aktív volt. Az év elején az óvodások jártak a tájházban, a süteménykészítés mellett Kovács Gábor megmutatta nekik a gyűjteményt. Sikeres volt a Föld Napja alkalmából szervezett szemétszedés, tizennégy önkéntes – köztük több fiatal – rengeteg műanyag flakontól és alumínium italos doboztól is megszabadították a települést.
Májusban a bizottság gyalogos zarándoklatot szervezett a péliföldszentkereszti búcsúra. Nagysápon az epöliek összetalálkoztak a bajnaiakkal, onnan kezdve együtt gyalogoltak el a szentmisére. Júniusban pedig megrendezték a 10. Szentjánosbogár éjszakai túrát, melyre a helyieken kívül Dorogról és Tokodról is jöttek érdeklődők.
– A közelmúltban a Hat Házi Hét programsorozat keretében Szomorra látogattunk, ahol Kovács Gáborral előadást tarthattunk epöli értékeinkről. Köszönjük a meghívást, a jövőben pedig azon dolgozunk, hogy még erősebb legyen a két település közötti kulturális kapcsolat – mondta Molnár Viktor.
Keresztállítás
Molnár Viktor elmesélte, hogy jövőre lesz 800 éves Epöl – legalábbis a község első írásos említése 1225-ből származik –, a kerek évfordulóra bizottság is készül. Több évvel ezelőtt elhatározták, hogy a 800. évfordulóra kettőskeresztet készíttetnek el, erre a célra a Bajnai Erdészettől kaptak fát. Bíznak benne, hogy a szükséges engedélyek megszerzését követően jövőre a Szarkabereken – avagy az Epöli sziklán – felállíthatják a jelképet, ami egyszerre jelképezheti azt, hogy a település több évszázada létezik, másrészt utal a közösség vallási hovatartozására is.